Etykiety

piątek, 3 lutego 2023

Catreina Mognato i Danilo Loizedda "Wyspa skarbów" na podstawie powieści Roberta Louisa Stevensona


Wychowany na czytanej przez opiekunkę „Biblii” Robert Louis Stevenson mający słabe zdrowie wybrał zgłębianie literatury, a po ukończeniu edukacji resztę życia spędził na podróżach i szukaniu lepszego klimatu, w którym gruźlica tak by nie dokuczała. Wiele razy był w Belgii i Francji, gdzie przebywał w światku artystycznym. Razem z żoną dotarł do Kalifornii. Jego powieści oparte są na obserwacjach i własnych doświadczeniach. Pisarz cechuje się umiejętnością wnikliwej obserwacji i w tę cechę uzbraja też swoich głównych bohaterów. Zasłynął jako twórca nowel z „Doktorem Jekyll i panem Hyde” na czele. Do jego najważniejszych powieści należy „Wyspa skarbów”, „Porwany za młodu”. Pierwsza z powieści powstała w czasie zabaw z pasierbem, Lloydem Osbourne, z którym z czasem razem tworzył.
„Wyspa skarbów” to w pewien sposób kultowa powieść   zabierająca nas w świat pirackich przygód, poszukiwań ukrytego skarbu. Głównym bohaterem jest tu Jim Hawkins pracujący w tawernie „Admiral Benbow”, w której zamieszkuje tajemniczy marynarz. Okazuje się, że należał on do załogi słynnego pirata Flinta. Jego towarzysze szukają go ze względu na ukradzioną skrzynię i mapę skarbów. Dla utraconych skarbów mężczyźni gotowi są na wszystko. Po nieudanej próbie kradzieży podstępem dołączają do załogi płynącej na poszukiwania skarbów, aby przejąć bogactwa.
„Wyspa skarbów” była inspiracją do wielu innych tego typu opowieści i filmów. Są tu takie ikoniczne postaci jak John Silver (okrętowy kucharz z drewnianą nogą), motyw czarnej plany, piosenka o „Umrzyku Skrzyni”, Billy Bones, czy Kapitan Flint.
Opowieść otwiera dotarcie do oberży tajemniczego kapitana, który żąda kwatery i rumu. Oderwany od łóżka chorego ojca chłopak pomaga mężczyźnie przygotowaniach. Dostaje też prośbę, aby wypatrywał mężczyzny z drewnianą nogą. Ku zaskoczeniu kapitana odwiedza go inny współtowarzysz wyprawy. Od tego zaczynają się problemy gościa oberży i jego mieszkańców. Chłopak jest jednak ostrożny i przedsiębiorcy. Bardzo szybko kontaktuje się z odpowiednimi ludźmi, aby zorganizowali wyprawę w poszukiwaniu skarbu. Misja ma być tajemnicą. Niestety jeden ze wspólników jest gadułą i na okręt trafiają nieodpowiedni ludzie, którzy stworzą spisek przeciwko kapitanowi i będą chcieli przejąć bogactwa.
Jest to opowieść o próbach, sile charakteru, przebiegłości oraz elastyczności. Nie zabraknie też honorowego zachowania oraz pewnego rodzaju kompromisu.
Jak na tle książki wygląda adaptacja w formie komiksu? Tak jak w przypadku innych publikacji z serii zawierającej adaptacje klasyki decydowanie pozbawiono go wielu scenek. Mamy za to wszystko to, co w całej akcji najważniejsze. Oczywiście wchodzimy w klimat XIX-wiecznych historii o piratach, brutalnego zachowania marynarzy, którzy dla złota gotowi są ruszyć na niebezpieczną wyprawę. Mamy tu opowieści o niesamowitym bogactwie i nieodkrytych wyspach. Pojawia się motyw dziczy i samotnego mieszkańca takiego miejsca.
Całość napisana z lekkością i wczuciem się w losy nastolatka ruszającego w wielką morską przygodę, aby wspólnie ze wspólnikami znaleźć skarb. Do tego mamy tu rozsądne rozdzielenie ról. Chłopak, który po raz pierwszy żegluje jest majtkiem mimo tego, że dostarczył wartościową mapę. Dzięki temu może więcej podejrzeć i podsłuchać. W ten sposób udaje mu się wcześniej dowiedzieć o spisku wśród załogi.
Ze względu na to, że jest to klasyka regularnie pojawiają się kolejne wznowienia oraz nawiązania. Komiks będzie świetnym wprowadzeniem w świat bohaterów, zachęci młodych czytelników do poznawania przygód marynarzy i piratów wyruszających w poszukiwaniu ukrytego na opuszczonej wyspie skarbu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz