Etykiety

sobota, 11 lutego 2023

Marta Galewska-Kustra "Pucio rośnie zdrowo" il. Joanna Kłos


Każdy dobry rodzic chce, aby dziecko było zdrowe i szczęśliwe. O te dwie rzeczy można zadbać rozwijając zdrowe nawyki i świadomość dziecka o samodzielności, możliwości podejmowania wyborów oraz świadomości, w jaki sposób to robić. Wykorzystywana wiedza pozwala naszym pociechom dowartościować się. Jednak, aby ją przyswoić trzeba sporo czasu, ćwiczeń oraz lektur. I tu z pomocą rodzicom przyjdzie niezawodna seria „Pucio”. Najnowsza książeczka to „Pucio rośnie zdrowo”.

Wizualnie lektura przypomina lektury o spaniu, pożegnaniu pieluszki, jedzeniu, rytmie dnia, wizycie u lekarki. Niewielkie rozmiary, kartonowe strony i urocza ilustracja bohatera na okładce. Po otwarciu książeczki wchodzimy do świata bohatera. Tym razem poznamy części ciała, autorka zachęci do pomachania rękami, potupania nogami, głaskaniu się po brzuchu. W ten sposób lektura staje się ciekawa, a my rozwijamy umiejętność wskazywania określonych części ciała oraz wykonania danych czynności, co pomoże ocenić poziom rozumienia i umiejętności przetworzenia słów. Siedzenie z książką nie będzie takie nudne.

Na kolejnej rozkładówce mamy przyglądanie się pogodzie i dobieranie stroju do warunków panujących za oknem. Przy okazji poznamy nazwy różnych strojów. Młodzi czytelnicy dowiedzą się też, że wychodząc w słoneczny dzień na spacer trzeba zadbać o posmarowanie ciała kremem z filtrem oraz nałożenie czapki. I znowu kolejna aktywność: wklepywanie. Dalej przygotujemy Pucia do jazdy rowerem, a później zobaczymy jak wiele aktywności pozwala nam spędzić miło czas. Do tego pojawi się określanie podstawowych kolorów. Pucio razem z mamą uda się też na zakupy, aby wybrać coś do picia i jedzenia. Dzieci dowiedzą się dlaczego picie wody i jedzenie owoców jest ważne.

Po powrocie ze spaceru pojawi się temat higieny oraz odpowiedniego jedzenia. Zobaczą, że nie tylko zawartość talerza jest ważna, ale też tempo spożywania posiłku. Puciu jest tu dobrym wzorem. Na jego talerzu ląduje kalafior, szparagi, jajko, pieczywo, a na deser są truskawki i maliny.
Dzień kończy kąpielą oraz myciem zębów, a także wspólnym czytaniem bajek. Na końcu lektury mamy dwie rozkładówki podsumowania zdobytej wiedzy.

„Pucio rośnie zdrowo” to kolejna lektura z serii „Pucio”. Autorka wykreowała postać, z którą dzieci mogą się utożsamiać. Mamy tu pozytywne postawy, dzięki czemu może on być wzorem do naśladowania. Są to lektury oswajające ze światem, pokazujące jak powinien wyglądać rytm dnia i nocy, dlaczego dbanie o siebie jest ważne. Do tego dzieci uświadamiają sobie, że na wszystko jest czas i miejsce. Z tej książki dzieci wyciągną ważną lekcję, odkryją, że do zdrowego rozwoju potrzebne jest wiele elementów: dobrze funkcjonujące części ciała, odpowiednie ubranie, bezpieczeństwo, ruch, zbilansowana dieta, a także czas na odpoczynek, bliskość i uczenie się, relaks z lekturami oraz codzienna higiena (mycie rąk, kąpiele, mycie zębów).

Wielkim plusem tej serii jest też to, że wszystkie książki są kartonowe i wzbogacone cudnymi ilustracjami Joanny Kłos. Proste rysunki postaci świetnie przyciągają dziecięcą uwagę. W małych książeczkach mamy mniej elementów na stronie, ilustracje są prostsze. W dużych będzie też miejsce na wyszukiwanie różnych elementów.

Bardzo podoba mi się w tej serii to, że jest w pewien sposób uniwersalna. Można ją wykorzystywać z dziećmi w różnym wieku. Lektury te rosną z ich czytelnikami. O ile na początku na tych książkach będą uczyć się nazw przedmiotów, roślin, członków rodziny, zwierząt to z czasem sprawdzą się też jako pierwsze czytanki przemycające sporą dawkę wiedzy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz