Etykiety

piątek, 3 lutego 2023

Peyo, Yvan, Delporte i Gos "Smerf Czarnoksiężnik"


Smerfy są jednymi z tych komiksów, które poruszają wiele ważnych i aktualnych tematów. Z jednej strony mamy zwyczajne problemy społeczne, a z drugiej zawsze w grę wchodzą marzenia, wizje, a czasami aktualne wydarzenia, czy wpływ warunków w których żyją. Mamy tu lekki dydaktyzm, pokazanie, że na wiele rzeczy trzeba uważać oraz być świadomym, że nie wszystkie nasze pomysły mogą być dobre. Autorzy zachęcają czytelników do uważności, mierzenia swoich sił i trafnego oceniania możliwości. Do tego nie zabraknie problemu chęci rozwijania wiedzy hamowanej przez starsze pokolenie. Do tego jest i miłość. Ten tematy pojawiają się też w najnowszym albumie zatytułowanym „Smerf czarnoksiężnik oraz Pułapki na Smerfy, Zakochani w Smerfetce” zawierającym trzy niedługie historie.
„Smerf Czarnoksiężnik” to opowieść o marzeniach. Jeden ze Smerfów chce zajmować się warzeniem mikstur tak jak Papa Smerf. Niestety ten mu nie pozwala. Uważa, że chcący się uczyć bohater jest za młody na poznawanie tak ważnej i niebezpiecznej wiedzy. To prowadzi do prób wykradnięcia księgi z przepisami mikstur. Niestety jest zbyt dobrze strzeżona. Do tego inna Smerfy robią pasjonatowi psotę podsuwając fałszywy przepis na miksturę. Zdesperowany bohater udaje się do Gargamela, aby zdobyć jego księgę. Niestety może ukraść tylko jedną stronę z przepisem. Nie wie jak mikstura zadziała, ale ją tworzy. Oczywiście następuje tragedia, w obliczu której nawet Papa Smerf będzie bezradny.
Ta przygoda to świetna lekcja dla dorosłych o tym, aby przybliżać wiedzę, kiedy dziecko jest zainteresowane. Mówienie, że ma czas na poszerzanie umiejętności może doprowadzić do zniechęcenia lub tragedii. Dla samych dzieci to też przestroga: samodzielne eksperymenty mogą skończyć się źle. Ważna jest współpraca z kimś doświadczonym.
„Pułapki na Smerfy” to dużo lżejsza opowieść z różnorodnymi gagami, pościgami oraz wzajemnym więzieniem się. Gargamel wykorzystuje słabości małych niebieskich stworków, aby je złapać. One z kolei potrafią wykorzystać jego słabość, aby się uwolnić i unieszkodliwić swojego wroga na jakiś czas.
„Zakochani w Smerfetce” to opowieść o wiosennych zalotach, zmaganiu się z ptactwem wyjadającym nasiona, próbie zyskania uwagi, rywalizacji, ale też o asertywności i prawie do powiedzenia „nie”.
Wszystkie historie zachęcają do poruszania ważnych tematów dotyczących granic, jakie można przekraczać, w jakim kierunku można eksperymentować, jak lepiej wykorzystać swoje zainteresowania i od czego zacząć ćwiczenie umiejętności, a także jak dobrze współpracować, dlaczego trzeba uszanować cudzą wolę.
Całość prezentuje się interesująco i dostarcza znakomitą rozrywkę dzieciom oraz miłośnikom Smerfów. Stworzone przez Peyo, Yvana, Delporte'a i Gosa historie są w pewien sposób kultowe. Do tego świetnie sprawdzają się w przypadku osób, które dopiero zaczynają przygodę z czytaniem. Komiksy zachęcą do sięgania po słowo pisane, pozwolą na łatwiejsze rozwijanie kompetencji kulturowych, będą świetnym materiałem do przedyskutowania wielu ważnych tematów. Polecam także albumy stworzone przez kontynuatorów, którzy doskonale radzą sobie ze stylem, jaki stworzył belgijski rysownik, a do tego skutecznie rozwijają i tworzą nowe wątki, wprowadzają troszkę odświeżenia, poruszają ważne, aktualne tematy. Dlatego wśród nowych albumów nie zabraknie wątków z hazardem, technologiami, skąpstwem, czy płciowości obarczonej sporymi uprzedzeniami kulturowymi i wieloma innymi tematami, przez co tworzą zupełnie inne Smerfy, ale zachowują sposób pisania poprzednika raz jego kreskę i kolorystykę, dzięki czemu nowe albumy doskonale wpisują się w to, co znamy. Dzięki identyczności rysunków miłośnicy pierwotnych Smerfów będą czuli satysfakcję z czytania. Wizyta w wiosce, w której każdy Smerf ma dostęp do wiedzy bez posiadania narzędzi weryfikacji ważności informacji na pewno będzie pouczającym doświadczeniem młodych czytelników. Każdy tom niesie z sobą jakieś ważne przesłanie.
Smerfy polecam każdemu dziecku. Dzięki tym niebieskim stworkom młodzi czytelnicy pokochają czytanie.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz