Etykiety

środa, 1 lutego 2023

Morris "Lucky Luke. Tom 6: Wyjęci spod prawa"


Lucky Luke – legenda Dzikiego Zachodu – powraca w kolejnej przygodzie. Wznowione komiksy to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie ważne tematy, które były istotne w początkach intensywnego osadnictwa w Ameryce oraz przyjrzeć się problemom społecznym. Morris i Gościnny robią to z wielką wprawą. Za każdym razem pięknie podkreślają gamę wad określonych grup lub jednostek, pokazują drogę poprawy i możliwość innego rozwiązywania problemów. Tworząc komiks dla dzieci, młodzieży i dorosłych zawarli sporo ciekawostek. Czasami poznajemy znane osobistości, innym razem zachowania określonych grup społecznych. Tym razem Morris zabiera nas na kolejne spotkanie z braćmi Daltonami, których będziemy mieli okazję lepiej poznać. Zobaczymy, jakich przestępców ścigano w burzliwych czasach pionierów. Wśród wyjętych spod prawa są właśnie bracia Daltonowie, których spotykamy w wielu tomach komiksów o Luckym Luke’u.
Opowieść otwiera historia wielu lat treningów oraz ukazanie jak wielkimi mistrzami rewolweru byli słynni przestępcy. Zobaczymy ich w akcji, przyjrzymy pierwszym napadom oraz staniemy się świadkami spotkania ze słynnym rewolwerowcem. Po tym zdarzeniu ruszamy śladami słynnych przestępców i obserwujemy ich zabiegi mylenia tropu, zaskakujących ucieczek oraz przebiegłych napadów. Każdemu jednak kiedyś powija się noga. Szczególnie łatwo o to, kiedy czuje się oddech zagorzałego wroga na karku. Bracia Daltonowie przekonują się, że wystarczy chwila nieuwagi i można trafić za kratki lub na cmentarz. O ile z pierwszego łatwo uciec, kiedy ma się tyle sprytu, co oni to z drugim może być problem.
Druga opowieść zawarta w tomie krąży wokół tematu braci Daltonów i ich pokonania. Bill Boney został wybrany na szeryfa miasteczka, do którego trafia akurat Lucky Luke doskonale znający tchórzliwego stróża prawa. Musi zdemaskować kłamcę, aby mieszkańcy wyznaczyli na szeryfa kogoś, kto będzie w stanie ich obronić. W jaki sposób to zrobi? Czy mieszkańcy mu uwierzą?
Młodych czytelników będą bawić liczne gagi, a starszych wiele nawiązań do zachowań społecznych, stereotypy różnych grup, tekstów kultury, wynalazków (bo i wynalazca znajdzie się wśród podróżnych). Tekst naszpikowany jest ciekawostkami oraz masą wskazówek na temat podróży w różnorodnych warunkach. Widzimy też niesamowitą otwartość i łatwowierność podróżnych. Do tego w tym tomie nie zabraknie tematu zmiany wyglądu. Czasami za pomocą operacji plastycznej, a innym razem dzięki wykorzystaniu kostiumów.
Jak się domyślacie misja złapania przestępców i zdemaskowanie kłamcy pod przewodnictwem dzielnego kowboja nie może się nie udać. I tak jest tym razem, dzięki czemu kraj staje się bezpieczniejszy i wolny od manipulatorów, ludzi, którzy chcą zyskać wiele za pomocą oszustwa. Autorzy pięknie przybliżają czytelnikom realia XIX wieku, początki kształtowania się republiki, wybierania urzędników, pokazują interesowność niektórych polityków, obnażają sposób działania grup interesu i sposoby nieuczciwego bogacenia się oraz przekupywania wyborców. Mamy tu nawiązanie do przekupywania wyborców alkoholem.
Prosta, charakterystyczna kreska, wyraziści bohaterzy i spora dawka humoru sprawią, że czytelnicy w każdym wieku miło spędzą czas z tym komiksem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz