Etykiety

piątek, 3 lutego 2023

Catreina Mognato i Danilo Loizedda "Biały kieł" na podstawie powieści Jacka Londona


Jack London należy do jednych z najbardziej znanych pisarzy amerykańskich z początku XX wieku. Nim zaczął tworzyć miał barwne życie, w którym dużo miejsca na nowe wyzwania. Pewnie to sprawiło, że był człowiekiem niesamowicie otwartym i poruszający problem samotnej walki człowieka z panującym porządkiem społecznym i siłami przyrody. Do tego jego twórczość cechuje przemycanie wątków autobiograficznych, naturalizm wymieszany z przygodowym romantyzmem. Do tego z jego publikacji wyłaniają się też jego socjalistyczne poglądy wymieszane z ideą walki o byt, pokazaniem, że tylko właściwą postawą, nieuleganiem nałogom oraz pracowitością możemy coś osiągnąć. Książki Jacka Londona znalazły się wśród dzieł zakazanych w Niemczech po dojściu do władzy, ponieważ jego otwartość do różnorodności była niezgodna z linią partii.
„Biały kieł” należy do najpopularniejszych jego książek. Znajdziemy w niej motyw brutalnej przyrody, krzyżowania się gatunków/ras oraz oswajania. Piętnowane są tu złe postawy społeczne, czyli przemoc, wyzysk, uzależnienie od używek i znęcanie się nad zwierzętami.
Treść większości czytelników znana, więc całej fabuły nie ma sensu opowiadać. Jack London swoją opowieść umieszcza około 1898 roku, kiedy w Ameryce panowała gorączka złota i kolejni osadnicy podbijali niezasiedlone ziemie. Widzimy starcie ludzi z przyrodą, wykorzystywanie psów pociągowych w zaprzęgach, poznajemy efekty odłączania się psów od stada, zobaczymy społeczność Indian oraz ich kontakty z cywilizacją zachodu. Nie zabraknie tematu wykorzystywania psów do walk, które były rozrywką dla znudzonych zbieraczy złota. Jack London idealnie pokazuje brutalny los zwierząt w XIX wieku, kiedy pragnienie wolności zderza się z uzależnieniem od ludzie z powodu oderwania od stada, które zawsze jest wsparciem dla wszystkich członków. Uzależniony od człowieka zwierzak może żyć tylko wśród ludzi. To okazuje się jednak wyczerpujące i niebezpieczne. Każdego dnia musi mierzyć się z nowym przeciwnikiem. Do czasu kiedy zostaje ranny i w porę w jego obronie staje Weedon Scott. Czy uda mu się oswoić wilka i wychować na łagodne zwierzę? Co zyska rotując życie zwierzaka?
Nie zabraknie tu scen przemocy. Widzimy wykorzystywanie psów w zaprzęgach nawet, kiedy są w fatalnej formie, karmienie im czym popadnie, głodzenie, ograniczanie swobody, bicie, ale też jest pomoc, delikatność i stopniowe oswajanie. Złe zachowania zestawione z tymi dobrymi i ich efektami sprawiają, że wiemy, które są lepsze.
Jak na tle książki wygląda adaptacja w formie komiksy? Zdecydowanie pozbawiono go wielu scenek. Mamy za to wszystko to, co w całej akcji najważniejsze. Oczywiście wchodzimy w klimat XIX-wiecznej gorączki złota i początków osadnictwa w Ameryce. Pierwsze sceny pokazują nam ludzi przemierzających w zaprzęgu przez dzicz i osaczonych przez stado wygłodniałych wilków. Zobaczymy jak ranny pies ucieka i dołącza do stada, w którym musi rywalizować o względy wilczycy. Zobaczymy jak dba o potomstwo z nią. Staniemy się świadkami jego pierwszych polowań, które czasami kończą się porażkami
Całość napisana z lekkością i niesamowitym wczuciem się w odczucia oraz zwierzęcy sposób postrzegania świata. Świetnie oddany klimat książki. Historia pomaga poruszyć wiele kwestii etycznych, ale wiele z nich może być ukrytych.
Ze względu na to, że jest to klasyka regularnie pojawiają się kolejne wznowienia. Komiks będzie świetnym wprowadzeniem w świat bohaterów, zachęci młodych czytelników do poznawania przygód pół psa pół wilka, który musi dostosować się do nowych sytuacji i nauczyć nowych rzeczy. Jest tu duża wiara w to, że zwierzę zachowuje się tak jak od niego oczekuje właściciel.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz