Etykiety

czwartek, 25 stycznia 2024

Agnieszka Wajda "Co jest w środku? Dom"


Agnieszka Wajda należy do ilustratorek, które mają swój wyrazisty styl tworzenia rysunku. Znana z ilustracji do cyklu „Niedźwiadek” i „Zaginiony kontynent” oraz książek „Tajemnic magów”, „Czerwonej baśni”, „Niezwykłe podróże Natalki” i „Skradziona korona” stworzyła publikację skierowaną do młodszych odbiorców. „Co jest w środku? Dom” to książka -wyszukiwanka, dzięki której autorka zabierze nas w podróż po najmniejszych zakamarkach domu Ani i Kazika. I nie jest to zwykły dom, bo klimat ilustracji sprawia wrażenie starości, a jednocześnie znajdujemy w nim nowoczesne sprzęty. Do tego zobaczymy, że dom nie jest tematem łatwym, bo każdy zakamarek może kryć wiele tajemnic. Każda rozkładówka wprowadza nas do innej tematyki.
Wędrówkę zaczniemy od przyjrzenia się temu jak dom wygląda. Mamy tu cały boczny przekrój pozwalający na pokazanie bogactwa wyposażenia. Wędrujemy przez poszczególne piętra oraz miejsca poświęcone innym celom. Uświadomimy sobie tu znaczenie oddzielenia różnych aspektów życia od siebie, zobaczymy, że miejsce na różne rzeczy jest w różnych częściach.
"Co jest w środku? Dom" to solidna kartonowa książka pozwalająca na wędrówkę po domu i odkrywania jego tajemnic. Po przyjrzeniu się ogólnemu planowi, nazwaniu różnych części i elementów budynku przechodzimy przez poszczególne pomieszczenia, aby przyjrzeć się przedmiotom znajdujących się tam. Zajrzymy do holu i wiatrołapu, a tam mamy bogactwo przedmiotów. Zwłaszcza, że pojemna szafa przy drzwiach pomieści wiele rzeczy. Dalej odwiedzimy kuchnię i obejrzymy wszystkie sprzęty. Stąd zawędrujemy do bardzo dobrze wyposażonej spiżarni, w której półki pełne są smakołyków, naczyń i potrzebnych sprzętów ułatwiających przygotowanie jedzenia. Pod sufitem znajdziemy zwisające bukiety przypraw, a tuż przy regale wiszą różne pomoce do sprzątania. Jadalnia i salon staną się pretekstem do przyjrzenia się stołowi, kącikowi wypoczynkowemu. Nowoczesność sąsiaduje tu z tradycją: z dawnych lat przetrwało to, co piękne i wygodne. Dalej znajdziemy sypialnię z toaletką pełną drobiazgów i komodą z zapasowym wyposażeniem łóżka. Łazienka to królestwo różnorodnych środków czystości oraz kosmetyków. Mamy tu wannę i prysznic. Później udajemy się do pokoju małych bohaterów, czyli Ani i Kazika. Znajdziemy tu praktyczne rozwiązania, które w pewien sposób zawsze fascynują dzieci: piętrowe łóżka, biurka pełne drobiazgów ułatwiających pracę, gry, puzzle, książki, szafy z ulubionymi rzeczami. Kolejne pomieszczenie to gabinet, w którym przyjrzymy się biurku do pracy, regałom z różnorodnymi gatunkami literatury. Pokazując różne elementy wyposażenia domu autorka przemyca sporo wiedzy nie tylko związanej ze znajdującymi się w otoczeniu przedmiotami. Jest też miejsce na pokazanie różnorodności określonych rzeczy, uświadamianie takie jak w przypadku książek, że są one bardzo różnorodne. Dalej odwiedzimy antresolę zagospodarowaną na miejsce do relaksu. Z kolei strych okaże się miejscem pełnym skarbów i niespodzianek, tajemniczych przedmiotów, których nikt nie używa, ale mogą się przydać lub są pamiątką. Dla odmiany garaż jest miejscem bardzo uporządkowanym, praktycznym, aby łatwo było naprawić usterki i schować pojazdy oraz narzędzia. W domu nie zabraknie tez pralni i siłowni usytuowanych w piwnicy. W każdym miejscu znajdziemy całą masę różnych rzeczy. Część z nich jest bardzo oczywista, części nie znajdziemy w każdym domu, a inne są związane z konkretną rodziną.
Książka składa się głównie z ilustracji, których różne elementy są tu podpisane. Klimatyczne rysunki nadają otoczeniu wrażenie ciepła, swojskości oraz podglądania toczącego się tu życia. Ze względu na mnogość przedmiotów jest to publikacja, która sprawdzi się z dziećmi potrafiącymi dłużej skupić swoją uwagę, czyli już świetnie koncentrujących się na ilustracjach z kilkoma elementami. To, kiedy będzie to dobra lektura dla Was musicie sami śledzić obserwując postępy dzieci. Ze względu na mnogość elementów zdecydowanie nie jest to publikacja dla dzieci do drugiego roku życia, ale jeśli Wasza pociecha ma dobrze wykształconą koncentrację to już możecie po niż sięgać i z jej pomocą rozbudowywać słownik osobisty. Wielkim plusem jest to, że mamy tu zbitki słów, opisy, dzięki czemu dzieci mające już opanowane podstawowe słownictwo nie będą się nudziły w czasie ćwiczenia wymawiania kolejnych wyrazów. Razem z publikacją można pobawić się w wyszukiwanie poszczególnych przedmiotów we własnym domu.
Zapraszam na stronę wydawcy








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz