Etykiety

wtorek, 16 stycznia 2024

Emily Hawkins "Historia naturalna stworzeń magicznych" il. Jessica Roux

Emily Hawkins należy do osób wprowadzających młodych czytelników w różnorodne światy. Każdy temat traktuje poważnie i z należytą dbałością. Wśród jej publikacji znajdziemy piękne atlasy  wprowadzające do świata przyrody: „Atlas przygód zwierząt”, „Atlas przygód dinozaurów”, „Atlas oceanicznych przygód”,  „Atlas rekordów świata”. Do popularnonaukowych należy też „Ciało człowieka” i "Przetrwać w górach". Autorka też przybliża nam świat wierzeń, mitów i legend. Rewelacyjnie ilustrowana seria „Historii naturalnych” zabiera nas do świata wróżek, syren, stworzeń magicznych. Dziś zapraszam na spotkanie z publikacją poświęconą ostatniemu tematowi.
Pierwsze, co rzuca się w oczy w książkach Emily Hawkins to strona wizualna. Każda publikacja zdecydowanie przyciąga wzrok i sprawia, że lektura staje się estetycznym doświadczeniem. Ilustracje Jessicki Roux sprawiają, że seria „Historia naturalna” ma specyficzny klimat. Można pokusić się o to, że są to książki łączące pokolenia. Wprowadzanie młodych czytelników do świata legend jest bardzo przyjemne. Piękna strona wizualna sprawia, że dla dorosłego czytelnika jest to prawdziwa uczta. Do tego mamy tu niesamowicie dużą dawkę wiedzy wprowadzającą nas do świata różnych kultur. I tak jest też w „Historii naturalnej stworzeń magicznych”.
Emily Hawkins zastosowała tu chwyt z „Atlasów przygód”: podzieliła publikację na 7 rozdziałów: Europa, Ameryka Północna, Ameryka Łacińska i Karaiby, Australia i Oceania, Azja, Afryka i Bliski Wschód.
Do opowieści wprowadza nas list od wykreowanego zoologa Dra Pagonisa będącego prezesem Towarzystwa Ochrony Magicznych Zwierząt. Dowiadujemy się, że około 1927 roku Pagonis kontaktuje się z Artemis Matsouka mieszkającą w Grecji. Ojciec Artemidy był kiedyś członkiem stowarzyszenia, więc młoda badaczka jest wprowadzona w tajniki istnienia magicznych istot i posiada sporą wiedzę. Właśnie z tego powodu Pagonis prosi ją, aby towarzyszyła mu w badaniu mającym na celu zlokalizowanie ginących bestii. Artemida dostaje książkę (tę, która trafia do czytelników), aby pogłębić wiedzę i lepiej współpracować z prezesem martwiącym się losem magicznych istot. Bohaterzy zaczynają podróżować po świecie. Artemis  w czasie podróży robi notatki, które można znaleźć w książce.
„Historia naturalna stworzeń magicznych” inspirowana jest XVII-XVIII wiecznymi historiami naturalnymi. Autorka z ilustratorką świetnie przybliżają nam różnorodne istoty z siedmiu regionów. Dostajemy ogólne opisy, ale też nie zabraknie dokładnego przyglądania się budowie poszczególnych części ciała, sposobów określania wieku oraz siły. Dowiemy się w jakim otoczeniu żyją, w jakich regionach występują, jak wygląda ich dieta, jakie mają upodobania. Poznajemy cechy charakterystyczne oraz dietę. Przy okazji pisania o magicznych zwierzętach Hawkins przedstawia czytelnikom różnorodne grypy tubylcze, ich wierzenia, mitologię, którą się kierują. Dzięki temu poznajemy istoty pojawiające się w opowieściach plemiennych. Uświadomimy sobie jak bardzo różnorodne są kultury i jednocześnie jak wiele wspólnego mają ze sobą. Szczególnymi istotami łączącymi wiele kultur okazują się smoki i jednorożce.
Historię kończy tajemnicze zniknięcie Pagonisa i Artemidy z hotelu w Jordanii. Po latach ich zapiski zostają odkryte, gdy trafiają  do Biblioteki Centralnej w Atenach. Jak widzicie, poza historią o magicznych istotach mamy tu też intrygę, tajemnicze wydarzenia, opowieść trzymającą w napięciu i wiele niedomówień.
„Historia naturalna stworzeń magicznych” jest bogato i pięknie ilustrowana. Lista stworzeń zdecydowanie nie jest wyczerpana, ale możemy tu poznać te najważniejsze. Do tego pokazano je w taki sposób, że mamy wyobrażenie o ich wielkości. Zdecydowanie rewelacyjna lektura.
Zapraszam na stronę wydawcy







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz