Etykiety

piątek, 19 stycznia 2024

Patrick Ness "Płoń"


Osoby, które chcą wykluczać innych zawsze znajdą sobie pretekst do dyskryminacji. Może to być kolor włosów, oczu, skóry, ich faktura czy inna przynależność gatunkowa. Nie ma tu znaczenia brak wpływu na to, że urodziliśmy się tacy, a nie inni. Poziom inteligencji i zdolności też nie jest brany pod uwagę. tylko cechy zewnętrzne. Do świata takich problemów zabiera nas w swojej powieści „Płoń” Patrick Ness.
Historię otwiera oczekiwanie Sarah Dewhurst i jej ojca na smoka Kazimira, którego zatrudniają do pomocy w gospodarstwie. Mamy tu lata 50. XX wieku okraszona sporą dawką fantasy. W świecie, który znamy tuż obok ludzi żyją smoki, które można zatrudnić do różnych zajęć. Są też sekty czczące te zwierzęta. Stajemy się obserwatorami świata pełnego uprzedzeń i przez to dyskryminacji. Bohaterka i jej ojciec ze względu na kolor skóry traktowani są z nieufnością i pogardą. Nastolatka jest zwyczajną dziewczyną mierzącą się z trudami życia. Jej codzienność toczy się wokół ciężkiej pracy na farmie, na której trzeba dbać o zwierzęta oraz uprawiać ziemię. Mimo wytężonej pracy obojga ciągle żyją na granicy bezdomności, czyli grozi im utrata domu i gruntu. Uprzedzenia rasowe przekładają się na mniejsze zyski z pracy. Z podobnymi problemami mierzy się ukochany Sarah. Prześladowani przez okolicznych osiłków przekonanych o swojej wyższości ze względu na kolor skóry i nękających każdego, kto nie wpisuje się w ich wizją świata. Gospodarstwo znajdujące się na skraju bankructwa potrzebuje cudu, który ojciec upatruje w powiększeniu obszaru ziemi pod zasiew. Aby tego dokonać trzeba wykarczować las. Na to jednak nie ma czasu ani środków, dlatego ojciec Sarah postanawia zatrudnić smoka. Przez zbieg okoliczności na farmę trafia wyjątkowy smok niebieski, który ze względu na zimną wojnę traktowany jest z nieufnością. Szybko okazuje się, że ściągnięcie gada na farmę było najlepszą decyzja, jaką mógł podjąć ojciec. Sarah zyskuje stróża i obrońcę, który pozwoli jej uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji.
„Płoń” to historia o prześladowaniach, fanatyzmie, żądzy krwi. Zobaczymy jak wiara w przepowiednie oraz przekonanie o niższości innych może doprowadzić do katastrofy.
Patrick Ness zabiera nas do ponurego i pełnego przemocy świata tuż po wojnie, która miała przynieść więcej równości. Zaangażowanie w wojnie nie dało osobom wykluczanym żadnych praw. Rozgoryczenie, trudy pracy, wykluczenie to codzienność, z którą musi mierzyć się wiele osób nienależących do grupy uprzywilejowanych białych mężczyzn. Autor porusza tu problem dyskryminacji płciowej, wykluczenia rasowego oraz biedy, a także choroby. Zobaczymy jak z rodziny średnio radzącej sobie ze zdobywaniem środków do życia Dewhurstowie stają na granicy bankructwa. Uratować może ich tylko zatrudnienie smoka. Szybko okazuje się, że jest bardzo ważnym elementem przepowiedni.
Równolegle śledzimy wędrówkę fanatyka, który ma doprowadzić do zagłady świata, aby mogła dopełnić się przepowiednia. Służby specjalne poruszają tropem nastolatka wyznaczonego do misji. Ślepo wierzący w cel chłopak gotowy jest na wszystko. Jaką rolę odegrają w tym Sarah i Kazimir? Dlaczego świat ma się skończyć? Dlaczego smoki są ważne w tych wydarzeniach? Czy da się uniknąć wydarzeń z przepowiedni?
Patrick Ness porusza tu wiele ważnych tematów. Jest zimna wojna, konflikty między państwami, sekty wyznaniowe, fanatyzm religijny, homofobia, rasizm, smoki, złe traktowanie zwierząt, szowinizm, zagrożenia, z jakimi mierzą się kobiety, choroba, niepełnosprawność, bieda, wykluczenie społeczne, miłość, żałoba, poświęcenie, wyścig kosmiczny, fizyka, Schrödinger, światy równoległe i wiele innych rzeczy, które składają się na fascynująca opowieść o smokach, ale też ludzkich słabościach i sile drzemiącej w miłości. Fantastyczna i poruszająca wyobraźnię opowieść o naprawianiu świata.
Zapraszam na stronę wydawcy




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz