Etykiety

poniedziałek, 16 kwietnia 2018

Lena Wolska "Wróżka z Gwiezdnego Pyłu"

Lena Wolska, Wróżka z Gwiezdnego Pyłu, Gdynia „Novae Res” 2018
Poznanie siebie jest jedną z najtrudniejszych umiejętności pozwalających na szczęśliwe życie oraz niesienie dobra innym i jednoczesne podążanie własną życiową drogą, na której każdy z nas jest od momentu, kiedy na nią wyrusza. Wystarczy z niej nie zbaczać. O takim kroczeniu jest właśnie książka „Wróżka z Gwiezdnego Pyłu”. Lena Wolska zabiera nas w świat Hani marzącej o pomaganiu innym, byciu wróżką. Pewnego dnia ośmioletnie dziewczynka żyjąca na Lubelszczyźnie w lesie pod przysychającym Drzewem znajduje Zająca Jacka i leczy go swoim dotykiem. Dzięki pomocy wilka Alberta Hania stopniowo odkrywa swoją moc, więź z wszechświatem, miłość i zaczyna rozumieć, że jest doskonałą formą siebie jako cząstki otoczenia. Każda litera alfabetu staje się powodem do kolejnej lekcji.
Bajeczna otoczka pozwala przemycić dzieciom wiele prawd o świecie, rozwinąć w nich ciekawość, otworzyć na siebie, swoje emocje, zachęcić do samopoznania i rozmowy ze sobą. Zwierzęta i fantastyczne postaci stają się uczestnikami kolejnych lekcji, z których Hania dowiaduje się, że prawdziwa miłość do siebie zmienia się w miłość do innych, że nie można kochać innych, nie kochając siebie, że kochanie innych bez miłości do siebie unieszczęśliwia, ponieważ wtedy ciągle szukamy kogoś, kto nas dopełni, będzie naszą drugą połówką, a przecież my już jesteśmy całością, która musi podążać własną drogą.
„Wróżka z Gwiezdnego Pyłu” to niezwykła baśń o odkrywaniu własnej mocy i dobroci, wyjaśniającej, dlaczego każdy z nas musi dbać o siebie i innych. Pod otoczką niezwykłości, magii kryje się mądra lekcja dla każdego, kto chce lepiej poznać siebie i być szczęśliwy, żyć w lepszym, pełnym dobroci świecie, w którym każdy jest uczniem i nauczycielem, w którym każde spotkanie uczy nas czegoś wartościowego, dlatego powinniśmy z większą uwagą traktować tych, których spotykamy, ponieważ nigdy nie jest to spotkanie przypadkowe, bo wszystko w naszym życiu ma cel i ma nas czegoś nauczyć, a my powinniśmy wyciągać z kolejnych lekcji wnioski. To czy nam się uda zależy od nas, naszego zaangażowania, bo jak twierdzi pisarka "Każda lekcja jest łatwa, jeżeli chcesz się uczyć".
„Nie istnieje coś takiego, jak druga połowa, którą trzeba znaleźć, aby wypełniła luki. Bo nie a w nas żadnych luk do wypełnienia”.
„Kiedy kochasz siebie, wszystko przychodzi łatwiej. I dopiero, kiedy prawdziwie kochasz samą siebie, możesz osiągnąć poczucie jedności z wszechświatem. To ono sprawia, że nie ma podziałów na „moje” i „twoje””.
"Dobroć pojawia się w momencie, kiedy zrozumiesz brak różnic".
"Ludzie czekają na właściwe warunki do szczęścia. Mówią, że będą szczęśliwi po tym, jak coś się wydarzy [...] Dają swojemu szczęściu jakieś zewnętrzne warunki, które powinny się wydarzyć. Ale tak to nie działa. Prawdziwe szczęście bierze się ze środka".
"A miłość to niezwykłe uczucie, Haniu. To najpotężniejsza i najstarsza magia. Potrafi leczyć. Ale pod warunkiem, że jest prawdziwa".
„Ale żeby umieć kochać innych, najpierw musisz pokochać siebie. Uświadomić sobie, że jesteś pełna i nie ma jakiejś zewnętrznej drugiej połowy. Zrozumieć, że jesteś jednością z wszechświatem. Wtedy automatycznie zaczniesz kochać innych. Każdą istotę, bez wyjątku. I bez jakichkolwiek warunków”.
„Jeżeli swoimi myślami stworzysz strach, to on powstaje z twojej energii; przy okazji zabierając ci trochę twojej magii”.
„Nieproszony gość to osoba, która nosi w sercu złe zamiary. Ktoś, kto idzie do królestwa zwierząt, lasu czy jeziora ze złą intencją. Ktoś, kto nie szanuje ziemi, po której stąpa. Poznasz go po śmieciach, jakie za sobą zostawia. Nieproszony gość przynosi swoją dysharmonię do lasu. Wyrywa rośliny z korzeniami, kopie grzyby, zadeptuje chrabąszcze, niszczy drzewa, wrzuca do jeziora śmieci”.
„Szczęście jest decyzją, którą podejmujemy”
„Kiedy coś czujesz, to czuj. Czuj to całą sobą. Nie udawaj, że tego tam nie ma. Nie maskuj tego. Nie spychaj swoich uczuć na drugi plan, aby zająć się nimi w Krainie Nigdy-Nie-Nadchodzącego Jutra. Bądź ze sobą szczera. To bardzo ważne, żebyś umiała ze sobą rozmawiać”.
„Strach pokaże ci, czego naprawdę pragniesz. Bo Strach odnosi się tylko do rzeczy, które są dla ciebie ważne i o które warto się starać. Złość wytknie ci, że nie kochasz i nie akceptujesz siebie wystarczająco mocno. Gniew pokaże ci miejsca, gdzie powinnaś popracować nad samą sobą i wskaże rzeczy, których się obawiasz. Zawsze, gdy pojawi się emocja, zatrzymaj się, zamknij oczy i zapytaj, czego ma cię nauczyć. Zapytaj posłańca, co przyniósł i czego ma cię to nauczyć”.
„W wolności nie chodzi o to, że czujesz się jak samotna wyspa i robisz co chcesz, nie zważając na innych. Wolność jest właśnie robieniem tego, co potrzebujesz zrobić. Każdy z nas ma określony cel, czyli tę właściwą drogę. Nazwij to przeznaczeniem, jeżeli wolisz. I prawdziwą wolność poczujesz w momencie, kiedy będziesz robiła właśnie to, co nim jest. Kiedy odkryjesz, co jest twoim celem i zaakceptujesz go”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz