Etykiety

czwartek, 19 kwietnia 2018

Orly Wahba "Kindness Boomerang, czyli 365 sposobów jak zmienić świat i siebie"Orly Wahba, Kindness Boomerang, czyli 365 sposobów jak zmienić świat i siebie, tł. Agata Trzcińska-Hildebrandt, Warszawa „Buchmann” 2018
„Zwolnij. Doskonalenie charakteru to nie maraton, wyścig czy konkurs. Jest możliwe jedynie przy codziennej motywacji. Nie czytaj całe książki od razu. Pamiętaj - nie masz po prostu czytać, tylko przyswajać to, co czytasz. Wyznacz sobie codziennie pięć minut na otwarcie umysłu i pozwól, żeby słowa zapadały ci w pamięć i co ważniejsze – w serce. Prawdziwa praca rozpoczyna się w chwili, gdy odłożysz książkę i ruszysz w wir codziennych zajęć. Przy odrobinie koncentracji odkryjesz, że okazji do wprowadzenia w życie słów i nauk z książki jest bardzo dużo. To nie magia. One istniały od zawsze. Po prostu twoja świadomość wzrosła” – tak Orly Wahba objaśnia nam zadanie „Przeczytaj książkę o wartościach lub etyce”. Autorka w książce „Kindness Boomerang” (dlaczego angielski tytuł, kiedy można było użyć polskiego „Bumerang życzliwości” lub „Powracająca życzliwość”?) pokazuje nam propozycje na zwykłe, drobne życzliwości, sprawiające, że zaczynamy dużo pozytywniej postrzegać świat, który w odpowiedzi na nasze dobro również rewanżuje nam się dobrem. Orly Wahaba przekonuje, że życzliwość jest zaraźliwa. Jej publikacja podzielona jest na 365 lekcji życzliwości. Na każdej stronie znajdziemy zadanie, cytat i refleksję na temat tego, co nasz charakter zyskuje. Często dzieli się też wydarzeniami z własnego życia, opowiada anegdoty, wzbogaca swoje zadania wyjaśnieniem, które zachęca czytelnika do aktywności. Do tego są to teksty nie długie, 1-2 minutowe, skłaniające bardziej do refleksji niż czytania. Każdy dzień roku ma swoją stronę, wyjątkowe, ale całkowicie banalne zadanie, jak czytanie, pomoc innym, posprzątanie, mówienie ludziom pozytywnych rzeczy, dzielenia się z nimi radościami, wspomnieniami, uważne słuchanie dzieci, pomaganie samemu sobie, pielęgnowanie pozytywnego myślenia osobie. Taka postawa jest naszą kamizelką ratunkową pozwalającą przetrwać nam trudne chwile.
„Kindness Boomerang” zawiera propozycje różnych form życzliwości: dla siebie, w domu, za kulisami, w związku, jako formy grzeczności, dla przyrody, w szkole i we wspólnocie. Można je modyfikować, poszukiwać przez obserwacje najbliższego otoczenia, ale też można się ograniczyć do tych, stworzonych przez autorkę.
Osobiście mam mieszane uczucia do tej publikacji, a wszystko przez to, że uważam, że życzliwości człowiek uczy się w swojej małej społeczności. A z drugiej strony zadaję sobie pytanie: a co, jeśli tej życzliwości nie ma? Ktoś musi zacząć. Tylko jak skoro mógł nigdy jej nie doświadczyć? Wtedy z pomocą przychodzi książka pokazująca, że dawanie dobra uszczęśliwia nas samych, że dając dobro musimy pamiętać też o sobie i swoim samorozwoju, duchowości, równowagi.
Plusem publikacji „Kindness Boomerang” jest pokazanie konkretnych przykładów życzliwości i tego, co my oraz świat dzięki temu zyskuje. Do tego zachęca do ciągłego dawaniu z siebie więcej, a przez to naprawianiu świata od siebie.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz