Etykiety

czwartek, 26 kwietnia 2018

Erica David "Anna & Elsa. Powrót do Lodowego Pałacu" il. Bill Robinson i in.

Erica David, Anna & Elsa. Powrót do Lodowego Pałacu, il. Bill Robinson i in., tł. Małgorzata Fabianowska, Warszawa “Egmont” 2018
Lektury dla młodych czytelników poza zabawą mają ważny cel: przekazanie cennych wartości. Do jednych z wielu popularnych filmów animowanych należy „Kraina Lodu”, która mimo upływu pięciu lat od premiery nadal cieszy się wielkim powodzeniem i zachwyca kolejne roczniki przedszkolaków. Od chwili pojawienia się Disney’owskiej produkcji obejrzało ją i pokochało miliardy dzieci oraz ich rodziców. Animowana opowieść w wersji 3D oczarowała młodych widzów i zabrała ich w świat magii. Historia księżniczki posiadającej niezwykłą i bardzo kłopotliwą moc wyczarowywania śniegu oraz lodu podbiła serca dziewczynek. Skazana na izolację bohaterka ujawnia się po śmierci rodziców. Koronacja całkowicie zmienia jej życie. Elsa w przeciwieństwie do wielu bohaterek klasycznych baśni nie czeka na księcia, z którym będzie „żyła długo i szczęśliwie”, ale marzy o prawdziwej przyjaźni z siostrą, od której została odizolowana. Męski bohater ubiegający się o rękę pięknej królowej okazuje się podstępnym oszustem pragnącym zdobyć władzę w Arendelle. Zupełnie innym typem jest pracowity Kristoff przyjaźniący się ze swoim reniferem Svenem. Chęć zaprzyjaźnienia się i otwartość są tu ważniejszymi wartościami niż konieczność stanięcia na ślubnym kobiercu, poślubienia księcia z bajki.
Przygody królowej Elsy, jej siostry Anny, Kristoffa, bałwanka Olafa i renifera Svena stały się też tematem wielu książek. Z czasem powstały różne wersje dalszych przygód bohaterów. Jakiś czas temu pisałam o propozycji Wydawnictwa Egmont. Przygody bohaterów „Krainy Lodu” trafiły do serii „Kocham ten film”. Piękne filmowe ilustracje, prosty tekst idealnie wychodzi naprzeciw miłośnikom filmu. Nie zabrakło też dłuższej lektury w postaci tomu „Wielka księga przygód. Kraina Lodu”, zawierającego trzy opowiadania o dalszych perypetiach filmowych bohaterów. Prosty język, duże litery, wartka akcja, niedługie rozdziały sprawiły, że stała się doskonałą lekturą na długie zimowe wieczory. Razem z bohaterami trafiamy do zawiłych, tajemnych korytarzy zamku.
Kolejny cykl zabiera młodych czytelników w świat niezwykłych świateł, pozwala dowiedzieć się czym jest zorza polarna. Niedawno ukazały się kolejne przygody Elsy i jej przyjaciół. „Podróż do świateł Północy” i „Kryształ Buldy” poruszają tematykę niezwykłości zorzy polarnej. Niezwykłe światła na niebie zaczarowują kryształy dając im niezwykłą moc i powodując, że one świecą. Udział w tej przygodzie wymaga wizyty u trolli, nietypowej rodziny Kristoffa. Przesłanie jest piękne: przyjaźń pozwala pokonać wszelkie przeciwności.
„Kryształ Buldy” wychodzi naprzeciw młodszym czytelnikom kochającym piękne ilustracje, lubiącym niewielką ilość tekstu i prostą opowieść, której głównym przesłaniem jest konieczność pomagania przyjaciołom oraz bliskim, bo tylko gotowość poświęcenia czasu i energii możemy utrzymać bliską więź.
„Anna & Elsa. Powrót do Lodowego Pałacu” doskonale wpisuje się w filmową fabułę, a formatem, stylem, długością rozdziałów przypomina „Wielką księgę przygód. Kraina Lodu” i „Podróż do świateł Północy”. Tak jak we wcześniejszych lekturach znajdziemy tu interesujące przygody, rozbudowaną wartką akcję, niedługie rozdziały i pouczające przygody. Tym razem w pałacu trwają wielkie przygotowania do przyjęcia gości z Vakretty. Towarzyszą temu liczne remonty. Do akcji wkracza też Olaf robiący szczegółową listę rzeczy do naprawy. Do swoich działań wciąga Elsę i Annę. Szybko okazuje się, że każda ich interwencja kończy się tragedią i koniecznością wykonania większej ilości pracy przez robotników budowlanych. Od dalszych prac odciąga ich dziwne zjawisko. Z tego powodu przyjaciele udają się do lodowego pałacu. Na miejscu okazuje się, że i tu potrzebny jest remont. Z tym jednak przyjaciele poradzą sobie sami. Elsa wyczarowuje nowe rzeczy, Kristoff pomaga w przygotowaniu mebli i dostarczeniu potrzebnych rzeczy, dzięki którym ambasadorostwo Vakretty zostanie godnie ugoszczone w niezwykłym miejscu.
Każdy szczegół wizyty doskonale zaplanowano, a pałac okazał się zachwycający. Szybko jednak okazuje się, że plany planami, a życie (zwłaszcza w towarzystwie setek bałwanków) i tak płata figle. Mimo wielu nieprzewidzianych wydarzeń wizyta jest wyjątkowo udana, a mili goście dostają w prezencie lodowe sanie wyczarowane przez Elsę.
„Anna & Elsa. Powrót do Lodowego Pałacu” to publikacja należąca do serii #czytelnia, w której znajdziemy interesujące powieści dla dzieci. Podzielono ją na poziomy, dzięki czemu możemy dostarczyć tekst dostosowany do jego umiejętności czytelniczych oraz zainteresowań. Żółtą serię skierowano do początkowych czytelników. Książki zawierają ilustracje, niedługie rozdziały, proste zdania, duże litery i niedługie opowieści. Seria niebieska ma mniejszą ilość ilustracji, czcionka jest mniejsza, a ilość stron opowieści wzrasta. Wydłużają się także zdania oraz przygody, które młodzi czytelnicy będą musieli przeczytać. Serię czerwoną skierowano do młodych czytelników książek. Wszystkie publikacje mają lekko usztywnione okładki i bardzo dobrze zszyte strony. Niewielki rozmiar oraz lekki papier sprawiają, że doskonale mieszczą się w torebce lub dziecięcym plecaku bez nadmiernego obciążenia. Opowieść z „Krainy Lodu” zalicza się do serii niebieskiej, przez co tekstu do czytania jest nieco więcej. Książkę bardzo przyjemnie czyta się na głos i na pewno spodoba się również przedszkolakom uwielbiającym słuchać czytanych opowieści o przygodach ulubionych bohaterów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz