Etykiety

czwartek, 12 kwietnia 2018

Kate Baker, Zanna Davidson "Najwyższa góra,najgłębszy ocean. Obrazkowe kompendium cudów natury" il. Page Tsou

Kate Baker, Zanna Davidson, Najwyższa góra,najgłębszy ocean. Obrazkowe kompendium cudów natury, il. Page Tsou, tł. Hanna Pasierska, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2018
Dzieci uwielbiają ciekawostki i zestawienia. „Najwyższa góra, najgłębszy ocean. Obrazkowe kompendium cudów natury” to publikacja zawierająca te dwa elementy. Kate Baker, Zanna Davidson i Page Tsou zabierają nas w niezwykły świat będący nie tylko zbiorem informacji, ale i pięknie zilustrowanym i przemawiającym do dziecięcej wyobraźni kompendium. Dzięki tej publikacji przyswajanie informacji o największych dinozaurach, burzach, drzewach, głębinach, owadach, zwierzętach lądowych i morskich, planetach, szybkości zwierząt, głębokości nor i wiele innych ciekawostek będzie przyjemnością. Autorzy przenoszą nas zarówno w świat fauny, flory, jak i zachęcają do zerknięcia w kosmos i poznania układu słonecznego. Kiedy znudzi nam się oglądanie życia lądowego możemy przenieść się do głębin, podmorskich lasów, tajemniczych oceanicznych przestworzy. Nie zabraknie też informacji o najliczniejszych formach życia. Wśród nich oczywiście pojawią się bakterie, wirusy, bakteriofagi i wiele innych. Zaskoczeniem dla wielu będzie też to, że nasz gatunek jako przedstawiciela ssaków również włączamy do tej grupy.
Całość w bardzo dużym formacie i oprawiona w solidną kartonową okładkę. Bardzo dobrze zszyte strony zawierają przemyślane ilustracje przemawiające do wyobraźni czytelników. Głębie oceanów np. zestawiono z najwyższą górą, co uświadamia nam jak głęboko znajdują się nieznane obszary oceanów. Do tego zobaczymy jak głęboko dotarli ludzie, ile metrów pod ziemią znajdowały się podziemne miasta. Piękne ilustracje z różnymi skalami pozwalają nam na porównanie różnych zjawisk, przez co nasza wiedza o świecie będzie pełniejsza.
Książkę można czytać wybiórczo. Każdego dnia jedną ciekawostkę. Jednak tak naprawdę trudno ograniczyć się do jednej informacji, ponieważ są one krótkie i przeważają nad nimi piękne obrazy zachęcające do dalszego wertowania, poznawania. Ilustracje Page Tsou mają specyficzny klimat. Przypominają rysunki, które możemy zobaczyć w dawnych wydaniach książek przyrodniczych. Tam były one bez kolorów, a tu z bardzo oszczędną gamą uwypuklającą ważne rzeczy.
Lektura na pewno przypadnie do gustu uczniom szkół podstawowych. W czasie lektury będą potrzebowali pomocy rodziców. Zdecydowanie polecam. To kompendium pozwoli zainteresować dzieci otaczającym nas światem, zbieraniem ciekawostek o naszym otoczeniu, zerkania do książek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz