Etykiety

czwartek, 26 kwietnia 2018

Kathy McCullough "Zaplątani. Opowieści Roszpunki. Sekrety ujawnione" il. Disney Storybook Art Team


Kathy McCullough, Zaplątani. Opowieści Roszpunki. Sekrety ujawnione, il. Disney Storybook Art Team, tł. Adrianna Zabrzewska, Warszawa „Egmont” 2018
Filmowa wersja „Roszpunki” zdecydowanie odbiega od tej baśniowej. Zamiast zwykłej dziewczyny, będącej córką kobiety, która nakłaniała męża do zakradania się do ogrodu sąsiadki po roszpunkę, przez co później zostają zmuszeni do oddania córki wiedźmie mamy księżniczkę. Filmowa Roszpunka zostaje porwana z pałacu. Przyczyną są tu magiczne właściwości włosów dziewczynki, której matka w czasie ciąży była poważnie chora. Mógł ją uratować jedynie magiczny kwiat. Po długich poszukiwaniach udało się go zdobyć i królowa odzyskała zdrowie, a noszona przez nią pod sercem księżniczka zyskała magiczne moce kwiatu paproci. Po osiemnastu latach miejscowy opryszek przypadkowo uwalnia dziewczynę, która odkrywa, że jest księżniczką. Oboje udają się do pałacu. Na ich drodze stanie wiele przeszkód, ale historia w końcu kończy się szczęśliwie: Roszpunka odzyskuje rodziców, a królewska para zaginioną córkę. Wydawałoby się, że to już koniec historii, ale filmowe wersje zawsze kochają kontynuacje. Tak jest i tym razem. Dla miłośników animowanej „Roszpunki” powstał serial oraz książki przybliżające kolejne odcinki.
Niedawno pisałam o książce pt. „Roszpunka. Zaginiona laguna”, która ukazała się jesienią ubiegłego roku. Leila Howland korzystając z filmowej i serialowych wersji stworzyła kontynuację, w której Roszpunka powoli wchodzi w życie na dworze, wyznacza sobie damę do towarzystwa i przeżywa niezwykłe przygody związane z odkrywaniem zaginionej laguny. Jakby to zajęcie wiązało się z małoą ilością niebezpieczeństw pewnej nocy Kasandra i Roszpunka wyprawiają się do zaklętych kręgów, w których przed laty znaleziono magiczny kwiat ratujący życie królowej i jej potomkini. Nieznana siła próbuje schwytać następczynię tronu oraz powoduje odrośnięcie włosów, przez co opuszczenie pałacu przez księżniczkę przestaje być tajemnicą.
Leila Howland serwuje nam doskonale spisane losy Roszpunki. Pisarka zaczarowuje nas swoją baśniowo wiarygodną fabułą porywającą czytelnika od pierwszych stron. Do tego zabiera nas w świat dwóch perspektyw: o pewnych rzeczach dowiadujemy się od Roszpunki, o innych od Kasandry. Z narracji przebija energia i żywiołowość bohaterek zarażającymi nas swoimi pasjami. W ślad za Roszpunką chcemy rzucić się na stosy książek, farb, a za przykładem Kasandry zadbać o naszą sprawność fizyczną. Pisarka za pomocą tych dwóch bohaterek pokazuje nam jak piękna i ważna jest różnorodność oraz dbanie o wszechstronny rozwój, bo nigdy nie wiemy, co nas spotka. Do tego książka niesie ważne przesłanie: przyjaźń i pokój są najcenniejszymi skarbami dającymi narodom i ludziom siłę.
Na rynku wydawniczym pojawiły się kolejne książki o przygodach Roszpunki. Seria oparta na serialu „Zaplątani” podbija serca młodych czytelników. Tak jest i u nas. Moja córka oczarowana losami księżniczki i jej przyjaciółki-dwórki Kasandry bardzo chętnie sięgnęła po tom „Sekrety ujawnione” zawierający dwie przygody: „O mały włos” i „Królewski festiwal naukowy”. Tym razem do baśniowego świata zabiera nas Kathy McCullough. Księżniczka pragnie wyjaśnić tajemnicę odrośnięcia swoich włosów. Kasandra dowiaduje się, że jest pewien czarnoksiężnik, który może pomóc rozwiązać im zagadkę wpływu czarnych skał. Dziewczyny w tajemnicy udają się do Variana, który okazuje się zafascynowanym nauką dzieciakiem ubierającym maskę odstraszającym natrętów i ciekawskich. Nastolatek bada różne substancje, tworzy nowe oraz stara się opracować jak najwięcej wynalazków. Wśród licznych urządzeń znajduje się maszyna do badania właściwości różnych substancji. Tu materiałem do analizy stają się włosy Roszpunki. Przytwierdzona do stołu księżniczkę przybywa ratować Julek, który odkrywa, że jego ukochanej nic nie grozi. Varian zabiera go do podziemi, w których trzyma niezwykłą maszynę mającą pomóc. Wynalazek jednak okazuje się bardzo niebezpieczny, ale też pomaga odkryć ważną rzecz: włosy Roszpunki potrafią ochronić księżniczkę w czasie zagrożenia.
Po tej niemiłej przygodzie władcy Korony organizują Królewski Festiwal Naukowy. Wydarzenie przyciąga wielu naukowców, odkrywców i wynalazców. Każdy chce zabłysnąć. Kasandra ma nie lada wyzwanie: musi przygotować na to wydarzenie pałac. Do tego dowiaduje się przydałoby się więcej osób do straży królewskiej. Nie może przepuścić takiej okazji i robi wszystko, aby spełnić swoje marzenie. Ojciec, będący kapitanem straży stawia jeden warunek: musi wywiązać się z obowiązków dwórki. Jeśli jej się to uda to może zastąpić strażników w razie takiej potrzeby. Załamana dziewczyna uważa, że nie uda jej się wywiązać z tych zadań. Z pomocą przychodzi Varian, który przybył zademonstrować swój najnowszy wynalazek. Poza tym posiada kilka „magicznych” substancji, które dzięki swoim właściwościom chemicznym pozwalają na szybkie uporanie się z zadaniami. Kasandra może spełnić swoje marzenie. Jednak ona ma tylko zastępować… czyli pojawić się tylko wtedy, kiedy strażnicy ulegną wypadkom. Dziwnym trafem na idealnie czystej, ale mokrej podłodze wypadkowi ulega strażnik wyznaczony do ochrony doktora St. Croix, wybitnego naukowca mającego ocenić wartość przedstawianych prac. Szybko okaże się, że jego ocena wcale nie jest rzetelna, a niedomiar wiedzy przyczynia się do wywołania przez niego wielkiej katastrofy, mogącej stać się globalną. Trzeźwość Variana, zorganizowanie Kasandry i pomysłowość Roszpunki pomagają uratować otoczenie przed poważnymi zniszczeniami i ciągle rosnącym tornadem. Ta przygoda pozwala Kasandrze dostrzec w Varianie nie tylko dzieciaka, ale i wartościowego przyjaciela, chłopaka podkochującego się w niej i gotowego na poświęcenia dla ukochanej.
„Zaplątani. Opowieści Roszpunki. Sekrety ujawnione” to publikacja należąca do serii #czytelnia, w której znajdziemy interesujące powieści dla dzieci. Podzielono ją na poziomy, dzięki czemu możemy dostarczyć tekst dostosowany do jego umiejętności czytelniczych oraz zainteresowań. Żółtą serię skierowano do początkowych czytelników. Książki zawierają ilustracje, niedługie rozdziały, proste zdania, duże litery i niedługie opowieści. Seria niebieska ma mniejszą ilość ilustracji, czcionka jest mniejsza, a ilość stron opowieści wzrasta. Wydłużają się także zdania oraz przygody, które młodzi czytelnicy będą musieli przeczytać. Serię czerwoną skierowano do młodych czytelników książek. Wszystkie publikacje mają lekko usztywnione okładki i bardzo dobrze zszyte strony. Niewielki rozmiar oraz lekki papier sprawiają, że doskonale mieszczą się w torebce lub dziecięcym plecaku bez nadmiernego obciążenia. Opowieść o Roszpunce zalicza się do serii niebieskiej, przez co tekstu do czytania jest nieco więcej. Książkę bardzo przyjemnie czyta się na głos i na pewno spodoba się również przedszkolakom uwielbiającym słuchać czytanych opowieści o przygodach ulubionych bohaterów. U nas książka zrobiła wielką furorę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz