Etykiety

wtorek, 3 kwietnia 2018

przed wyprawą do lasuSezon na całodniowe wycieczki do lasu powoli się zbliża i z tego powodu mam dla Was dwie interesujące publikacje, po które warto sięgnąć. Pierwsza to „Zasady bezpiecznego zachowania w lesie”, a druga „Ptaki lasów”. Obie pomogą nam na poruszaniu się w lesie i podpowiedzą, co robić, aby nie płoszyć zwierząt i nie zakłócać im spokoju, ale jednocześnie mieć przyjemność z podglądania.
Jeśli jesteście miłośnikami wypraw do lasu pewnie doskonale są Wam znane zasady zachowania w tym otoczeniu. Warto jednak wyjaśnić dzieciom, w jaki sposób należy zachowywać się w tym miejscu. Z pomocą przyjdzie nam publikacja Joanny Liszewskiej „Zasady bezpiecznego zachowania w lesie”. Tytuł troszkę nudny, ale to, co znajdziemy w środku już takie nie jest. Dowiemy się jakich podstawowych zasad przestrzegać, po co w lesie są różnorodne znaki, czego możemy dowiedzieć się z tablic edukacyjnych, jakie zwierzęta wypatrzeć, co robić, aby im nie przeszkadzać i gdzie się rozglądać, aby wypatrzeć interesujących mieszkańców lasu. 
Nie zabraknie też informacji o owocach i grzybach, czyi tym, co kusi nas najbardziej. Dowiemy się jakich zasad trzeba przestrzegać, aby z wycieczki do lasu nie przywieźć poważnej choroby. Dzieci dowiedzą się, że nie wolno zrywać roślin, ponieważ jedne mogą być cennym lekarstwem, a inne trujące. Do tego sporo miejsca poświęcono dbaniu o las, niepozostawianiu w nim śmieci, minimalizowaniu zagrożenia pożarowego, właściwym biwakowaniu oraz bezpiecznym obserwowaniu zwierząt. Po takiej dawce wiedzy warto sięgnąć po książki pomagające łatwiej rozpoznać gatunki. Do takich należy druga publikacja zabierająca nas w świat ptaków.
Lubicie obserwować ptaki i chcielibyście lepiej poznać te, które można spotkać w polskich lasach? Warto sięgnąć z dziećmi po niedługą lekturę „Ptaki lasów” Hanny Będkowskiej. Znajdziemy w niej informacje o takich gatunkach jak bielik, bocian czarny, dzięcioł duży, gągoł, głuszec, grzywacz, jerzyk, kormoran, kraska, kukułka, lelek, puchacz, słonka, zięba i żuraw. 
Każdy rozdział zawiera piękne, realistyczne ilustracje i zdjęcia pozwalające na łatwe rozpoznanie. Do tego nie zabraknie podstawowych informacji o legowisku, sposobach ochrony, typach, zachowaniach ptaków oraz sposobach radzenia sobie z mrozem. Dowiemy się również, gdzie można je spotkać, po czym rozpoznać określone ptaki. 
Całość bardzo interesująca, napisana przystępnie. Informacje przemyślane i w niewielkich dawkach tak, aby nie znudzić młodych czytelników nadmiarem teorii. Niewielkich rozmiarów publikacja doskonale sprawdzi się jako pomoc w poszerzaniu wiedzy przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych. Na końcu książki znajdziemy ćwiczenia sprawdzające zdobytą wiedzę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz