Etykiety

poniedziałek, 2 kwietnia 2018

Plansze dla przedszkolaków

Jednym z ważnych zadań przedszkola jest rozbudzanie ciekawości oraz wprowadzanie podstawowych informacji o świecie oraz kulturze. Wśród wielu celów edukacyjnych takiej placówki oświatowej jest przygotowanie do aktywnego uczestniczenia w świecie, wzbogacanie słownictwa, poszerzanie świadomości, rozwijanie spostrzegawczości i zachęcanie do posługiwania się językiem. Bardzo pomocnym materiałem w takim kształceniu są różnorodne plansze zachęcające dzieci do aktywnego uczestniczenia, wyciągania wniosków oraz rozwijające logiczne myślenie.
Do naszego domu trafiły dwie teczki pomagające kształtować te strefy. Jedna zachęca do lepszej obserwacji otoczenia. „Poznajemy bliski i daleki świat” zawiera wszystko to, co dziecko może zaobserwować w otoczeniu. Druga natomiast rozwija świadomość popularnych motywów i na ich podstawie snucia opowieści. „Ilustracje do bajek i wierszy znanych autorów” zabiera nas w świat literatury i pomaga rozwijać zainteresowania czytelnicze. Krótko opowiem dziś o obu, ponieważ uważam, że są one z różnych powodów ważne i przydatne w kształceniu młodego człowieka oraz pozwalają w świecie mediów dostarczyć estetyczne, przystępne i interesujące materiały przyciągające dziecięcą uwagę.
„Poznajemy bliski i daleki świat” zawiera 32 duże, kolorowe, solidne, śliskie plansze w formacie A4. W teczce znajdziemy również książeczkę pomagającą zorganizować zabawy tematyczne wprowadzające w określony temat: podróż pociągiem, wizyta u dentysty, w ogródku, grzybobranie, wybór ubioru adekwatnego do pogody i zachowania zwierząt. 
Ćwiczenia są tak zorganizowane, aby nie tylko poszerzać wiedzę tematyczną, ale i rozwijać umiejętność liczenia, analizowania, zdolności manualne i oratorskie, a także kształtować nowe nawyki, poczucie rytmu oraz empatię. Zestaw doskonale sprawdzi się w czasie sześciu dni pracy z dziećmi. 
Warto też do tych materiałów wracać, przeplatać innymi z teczek proponowanymi przez wydawnictwo „Bliżej Przedszkola”. Ta teczka doskonale skomponuje się z książką „Poznajemy zawody” zawierające propozycje, w jaki sposób zorganizować zabawy wcielania się w rolę.

„Ilustracje do bajek i wierszy znanych autorów” zawiera karty pomagające zorganizować przedstawienie do takich bajek jak „Wilk i siedem koźlątek”, Czerwony Kapturek”, „Brzydkie Kaczątko” i „Na wyspach Bergamutach”. 
Dwadzieścia osiem solidnych, śliskich planszy z interesującymi ilustracjami pomoże w zrozumienia treści utworów literackich. W teczce znajdziemy również książeczkę z pomysłami na zabawy z dziećmi, dzięki czemu zajęcia będą interesujące oraz pomogą rozwijać wiele umiejętności. 
Warto też zorganizować dzieciom konkurs z wiedzy czytelniczej. W ciągu czterech dni wprowadzać kolejne utwory, a piątego sprawdzić czy dzieci je pamiętają. Zabawy z tej teczki skupiają się przede wszystkim na rozwijaniu umiejętności językowych. Z tego powodu znajdziemy wiele ciekawych ćwiczeń logopedycznych pozwalających na uporanie się z najczęstszymi błędami wymowy u przedszkolaków. Nie zabraknie też ćwiczenia orientacji, wskazywania, umiejętności manualnych.
Proponowane materiały pomagają na odejście od monotonii. Całość jest bardzo dobrze przemyślana, poszczególne zabawy zaplanowane w taki sposób, aby siedzenie przy stoliku nie było zbyt długie, a aktywna zabawa interesująca oraz wymuszająca współpracę między dziećmi. To wszystko sprawia, że obie teczki są bardzo dobrą pomocą dla nauczycieli przedszkolnych, szkolnych oraz rodziców. Autorzy postawili na zabawę w grupie, wpletli w nią indywidualne rozwijanie umiejętności, przez co może częściowo być wykorzystana do indywidualnej pracy z dzieckiem, ale zdecydowanie lepiej pracować w grupie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz