Etykiety

wtorek, 24 kwietnia 2018

Supa Strikas: Piłkarskie rozgrywki - komiksy

Z myślą o młodych fanach piłkarskich rozgrywek powstał komiks „Supa Strikas: Piłkarskie rozgrywki”. Tytuł większości dzieci i ich rodziców znany jest z serialu animowanego będącego adaptacją rysunkowej opowieści. Duże powodzenie sprawia, że od kilku lat młodzi widzowie mogą oglądać g na różnych kanałach telewizyjnych.
Akcja toczy się wokół jednej drużyny ciągle biorącej udział w zwykle nieuczciwych meczach. Piłkarze są jednak na tyle dobrzy i inteligentni, że są w stanie pokonać każdą trudność. Jedną z ważniejszych postaci w komiksie jest Shaker (wschodząca gwiazda piłki nożnej) chcący osiągnąć sukces i udowodnić, że zasłużył na członkostwo w drużynie Supa Strikas. Innymi ważnymi bohaterami są: bramkarz Wielki Bo, nieustraszony kapitanem Gibki Rasta, strzelec bramek El Matador, król podań Luźny Joe, szybki Skrętny Tygrys, Ściana, grający na obronie North Shaw i wielu innych. W każdej części bohaterowie zmagają się z innymi wyzwaniami, pokonują własne słabości, czasami popełniają głupstwa, ale wiedzą, że tylko bardzo dobra współpraca może zapewnić im zwycięstwo.
Wydawnictwo Wilga wyszło naprzeciw miłośnikom Supa Strikas i wydało dwie kolorowanki z naklejkami oraz dwa komiksy, które pozwolą dzieciom na nowo przeżyć serialowe przygody, ale tym razem zachęcając do czytania i kolorowania, a rzez to rozwijania bardzo ważnych umiejętności: od koncentracji, zdolności manualne po czytanie ze zrozumieniem.
Komiksy (jako forma literacka) mają tak samo wiele miłośników, co przeciwników. Ja zdecydowanie należę do pierwszej grupy, bo nic tak nie przyciąga uwagi dzieci jak ilustracje. A obrazki połączone z tekstem i wciągającą fabułą mogą zachęcić do dalszych, bardziej wymagających podróży czytelniczych, które przecież od czegoś trzeba zacząć.
W „Supa Strikas: Luźny Joe kontra Kometa” Shaker jest zafascynowany informacjami o nadlatującej komecie Hagena. Nie on jeden poszukuje informacji o tym zjawisku. Trener drużyny, z którą Supa Strikas maj walczyć postanawia wykorzystać fakt przelotu komety blisko Ziemi do wygrania meczu. Do tego nie zawaha się sięgnąć po najnowszą technologię, aby jego zawodnicy mimo niewystarczającego treningu byli dużo sprawniejsi. Jak się domyślacie, skończy się to dla przeciwników fatalnie, a czytelnicy dostaną dobrą lekcję, z której można wysunąć wnioski, że łączenie nadmiaru emocji ze sportem, pozwolenie na sprowokowanie się nigdy nie jest dobre dla osoby, która daje się sprowokować.
Kolejna historia to przygoda w czasie wyjazdu do Japonii, gdzie nocny wypad na zakupy, zastosowanie uników przed fanami oraz stadem pędzących szczurów stają się zaskakującą wskazówką, w jaki sposób wygrać mecz z perfekcyjnymi Japończykami.
„Supa Strikas: Wyzwanie Shakera” zawiera przygodę z osobistym treningiem zaplanowanym przez komputer oraz nowoczesnymi butami. Nie zabraknie też problemu z fanami. Technologia nie zawsze potrzebna jest na boisku i o tym właśnie przekonają się piłkarze. Shaker tak bardzo chce dobrze wypaść, że przetrenowuje się, przez co gorzej gra na boisku. W kolejnym komiksie najnowocześniejsze buty mają zapewnić Supa Strikas wygraną. Niestety w czasie meczu dzieje się coś dziwnego: piłkarzom coraz trudniej poruszać się. Okazuje się, że trener drużyny przeciwnej zadbał o podmianę ich nowoczesnych butów na takie, które będą wchłaniały wodę z nawierzchni. Kiedy Supa Strikas uporają się z tym problemem i wygrają mecz przychodzi kolejne wyzwanie: na stadionie kibice zachowują się dziwnie, a wiadomo, że gwiazdy Supa Strikas nie potrafią grać bez emocjonalnego wsparcia fanów.
Komiksy czyta się bardzo szybko, przyjemnie, ilustracje doskonale oddają te, które dzieci znają z serialu animowanego. Zdecydowanie polecam wszystkim młodym miłośnikom piłki nożnej.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz