Etykiety

środa, 25 kwietnia 2018

Tennant Redbank "Barbie. Plażowy rabuś" il. Artful Doodlers

Tennant Redbank, Barbie. Plażowy rabuś, il. Artful Doodlers, tł. Dorota Radzimińska, Warszawa „Egmont” 2018
Chyba nie ma dziecka, które nie znałoby Barbie.Dla osób z mojego pokolenia i starszych często była marzeniem dzieciństwa. Ja swoją pierwszą dostałam, kiedy byłam w wieku mojej córki. Nie były to oryginalne Barbie, ale udających tę jedyną podbijającą serca dziewczynek. Projektowałam i szyłam suknie, budowałam domki z kartonów, wymyślałam fabuły niezwykłych przygód. I nie byłam jedyną twórczynią coraz wymyślniejszych fabuł.
Stworzona w 1958 roku zabawka była inspirowana niemiecką lalką Lilli (dla dorosłych) i od razu zyskała biografię, w której ważnym elementem był Ken (chłopak) oraz Midge i Teresa (przyjaciółki), a także Skipper, Stacie i Chelsea (rodzeństwo). Przy takiej gromadce nie trudno wymyślać fabuły, dlatego każdy posiadacz lalek snuł własne. Twórcy filmów animowanych również nie pozostali w tyle. Dziś dzieci mogą nie tylko wymyślać, ale i inspirować się filmami oraz książkami o ich ulubionej lalce, która w baśniowym świecie ożywa i ma rozterki, przeszkody do pokonania, musi wykazać się sprytem i pracowitością, a do tego wykonuje niesamowicie wiele zawodów. Tak jest i w kolejnej książce. Barbie jest tu ratowniczką na plaży. Swoją pracę traktuje bardzo poważnie.
Piękny, słoneczny dzień to idealny czas na zabawy na plaży. Chelsea, Skipper, DJ, Barbie i Stacie oraz gromada szczeniaczków znajdują dogodne miejsce. Dołączają do nich Ken z bliźniakami: Ryanem i Raquelle, która obwieszona jest biżuterią, a do tego ma nieodpowiedni, ale za to bardzo ładny i modny strój. Po rozłożeniu się na piasku wszyscy pędzą do wody. Nie brakuje tam też Raquelle, która cenne rzeczy zostawia w torebce na piasku. Na straży pozostaje Barbie czuwająca nad bezpieczeństwem plażowiczów. Po powrocie z oceanicznej wody Raquelle odkrywa, że jej torebka zmieniła miejsce położenia oraz zniknęła jej zawartość. Zaczynają się poszukiwania biżuterii modnisi stwierdzającej, że na plaży grasuje złodziej i ma pewno ktoś ukradł jej cenne diamenty. Barbie i jej siostry jednak jest sceptyczna. Uważa, że to musiał być zwykły zbieg okoliczności, nieszczęśliwy wypadek.
Tropy prowadzą w różne miejsca. Akcji poszukiwawczej towarzyszy pogoń za mewą, wózkiem z lodami i dokładne oglądanie okolicy, a nawet podejrzewanie Ryana o spłatanie siostrze figla. Szybko okazuje się, że każdy z tych śladów jest zły. Utrata biżuterii okazuje się bardzo banalnym zbiegiem okoliczności. Jak skończą się poszukiwania przekonajcie się sami.
„Barbie. Plażowy rabuś” to publikacja należąca do serii #czytelnia, w której znajdziemy interesujące powieści dla dzieci. Podzielono ją na poziomy, dzięki czemu możemy dostarczyć tekst dostosowany do jego umiejętności czytelniczych oraz zainteresowań. Żółtą serię skierowano do początkowych czytelników. Książki zawierają ilustracje, niedługie rozdziały, proste zdania, duże litery i niedługie opowieści. Seria niebieska ma mniejszą ilość ilustracji, czcionka jest mniejsza, a ilość stron opowieści wzrasta. Wydłużają się także zdania oraz przygody, które młodzi czytelnicy będą musieli przeczytać. Serię czerwoną skierowano do młodych czytelników książek. Wszystkie publikacje mają lekko usztywnione okładki i bardzo dobrze zszyte strony. Niewielki rozmiar oraz lekki papier sprawiają, że doskonale mieszczą się w torebce lub dziecięcym plecaku bez nadmiernego obciążenia.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz