Etykiety

piątek, 27 kwietnia 2018

"Tańcząc na czubkach palców" Gabrieli A. Kańtor

Dla tych, którzy czytali Koronki z płatków śniegu Gabrieli Anny Kańtor, nie ma, jak sądzę, wątpliwości, że oto pojawił się nowy, bardzo ciekawy i oryginalny głos w literaturze kobiecej. Dlatego z przyjemnością chciałabym zapowiedzieć premierę kolejnej książki tej pisarki.

Tańcząc na czubkach palców to powieść o tańcu życia, w którym główna bohaterka dotyka stopami ziemi, a jednocześnie próbuje sięgnąć nieba. Paulinę Wojnowicz poznajemy w trzech kolejnych figurach jej tańca: jako osamotnione dziecko, jako młodą, pełną nadziei dziewczynę oraz jako dojrzałą, świadomą siebie kobietę.
Kiedy jej dzieci wchodzą w dorosłość i zaczynają rozwijać skrzydła, gniazdo rodzinne nagle pustoszeje; obie córki emigrują z kraju, syn studiuje daleko od domu. 
Nieoczekiwanie pojawiają się problemy finansowe, a do tego wszystkiego małżeństwo Pauliny przeżywa poważny kryzys.
W tym trudnym momencie prawdziwy taniec dopiero się dla Pauliny zaczyna: oto pojawia się tajemnicza osoba, która jedną krótką rozmową telefoniczną przewróci jej życie do góry nogami…
Książka stanowi próbę opowiedzenia o sytuacji kobiety w jej własnej rodzinie i w otaczającej ją społeczności, o jej szansach na zmianę status quo, o odwadze i marzeniach. I o tym, że tylko kobiety potrafią tańczyć na czubkach palców.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz