Etykiety

niedziela, 1 kwietnia 2018

Yasmeen Ismail "Narysuję to, co czuję"

Yasmeen Ismail, Narysuję to, co czuję, tł. Joanna Wajs, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2018
Umiejętność wyrażania, nazywania emocji jest jedną z ważniejszych pozwalających na samopoznanie, odkrycie swoich mocnych i słabych stron oraz rozwijanie na ich podstawie swoich zdolności. Rozpoznawanie własnych i cudzych uczuć pomaga na właściwe odczytywanie przekazu i przez to dobrą komunikację. Samoświadomość emocjonalna pozwala w dorastaniu i panowaniu nad skokami nastrojów, a to pomaga w ich świadomym kierowaniu, dlatego warto od pierwszych lat życia pomagać dziecku w odkrywaniu jak różne czynniki na nie wpływają. Na rynku wydawniczym w ostatnich latach pojawiło się wiele publikacji pomagających rodzicom przybliżyć ten trudny temat. Wśród naszych ulubionych znajdują się książki Grzegorza Kasdepke wydane przez Naszą Księgarnię oraz publikacje inspirowane filmem animowanym „W głowie się nie mieści”. Każda nieco inaczej przybliża to, co tak trudno objaśnić, a co doskonale każdy z nas może poczuć. Tym razem trafiły do mnie ćwiczenia, które doskonale uzupełniają inne książki o emocjach i pozwalają przedszkolakom ćwiczyć wiele umiejętności. Proste teksty opisujące kontekst określonych emocji zachęcają do tworzenia ilustracji i wysnuwania wniosków, w jaki sposób można wpływać na ich samopoczucie. Dzieci w czasie ćwiczeń dowiedzą się, c to jest szczęście, smutek, podekscytowanie, poczucie winy, wesołość, ponurość, zaciekawienie, zirytowanie, zazdrość, przerażenie, zaskoczenie, niepokój, zakochanie, samotność, duma, zawstydzenie, przejęcie, rozpacz i wiele innych. Zwykłe sytuacje, które mogą spotkać każde dziecko są punktem wyjścia do rozwijania samoświadomości. Ponad to młodzi rysownicy wcielą się w rolę projektantów kanapek, bałwanów, dróg, lodów i wielu innych wspaniałości rozwijając swoją pomysłowość i twórcze podejście do tematu oraz ćwicząc motorykę małą. Książka doskonale sprawdzi się do pracy dziecka z logopedą i psychologiem. Będzie też świetnym materiałem zapewniającym ciekawą rozrywkę w domu i przedszkolu. „Narysuję to, co czuję” łączy w sobie elementy kolorowanki z rysowaniem, przez co uczy dziecko samodzielności w tworzeniu.
Ważnym elementem jest to, że każda strona zachęca do rozmowy o określonym uczuciu. Warto spytać dziecko, kiedy ono odczuwa taką emocję, kiedy dostrzega ją u innych, co ją wywołuje. Dzięki takiemu wspólnemu spędzeniu czasu możemy polepszyć relacje ze swoją pociechą i rozwijać jej poczucie bezpieczeństwa oraz ufności wobec nas.
Całość posiada bardzo prostą szatę graficzną, którą widać już na okładce. Ilustracje przypominają rysunki dzieci. Gruba kreska, kontrastowość, duża czcionka i niewielka ilość tekstu sprawiają, że dostarczane informacje zamieniają się w zabawę. Myślę, że będzie to interesujący materiał do pracy z przedszkolakami.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz