Etykiety

środa, 18 kwietnia 2018

Agata Hącia "Co robi język za zębami. Poprawna polszczyzna dla najmłodszych" il. Maciej SzymanowiczAgata Hącia, Co robi język za zębami. Poprawna polszczyzna dla najmłodszych, il. Maciej Szymanowicz, Warszawa „PWN” 2017
Językoznawstwo i logopedia nie są dziedzinami łatwymi, ale pomagającymi rozwijać świadomość językową, dlatego tak bardzo ważnymi w naszym życiu. Z tego powodu warto już od najmłodszych lat uczyć się i ćwiczyć tajniki języka, by lepiej mówić i być rozumianym. Niestety wiele poważnych publikacji jest zbyt poważnych dla dzieci i młodzieży. Agata Hącia wychodzi naprzeciw młodych czytelnikom i ich nauczycielom, terapeutom oraz rodzicom i zabiera ich w świat skompilowanych pojęć, trudnych ćwiczeń podanych w prostej, przystępnej, a nawet zabawnej formie.
Pierwsze, co przykuwa naszą uwagę to jej wygląd zewnętrzny. Publikacja przyciąga wzrok swoją bajkową, solidną oprawą. Piękna kolorystyka, estetyzm graficznej strony zaprojektowanej przez Macieja Szymańskiego sprawia, że aż chce się po nią sięgnąć i ją przeczytać. Pewnie gdyby nie to zniknęła by na regale pośród wielu innych podobnych, ale nieco poważniejszych publikacji skupiających się wyłącznie na języku. Agata Hącia w „Co robi język za zębami? Poprawna polszczyzna dla najmłodszych” język traktuje bardzo szeroko. Jest nim narząd mowy, sposób mówienia, ale też odpowiednie zachowanie.
W ten zawiły językowy świat autorka wprowadza nas informacjami o znaczeniu oddychania w procesie mówienia. Brzmi to skomplikowanie, ale tekst jest naprawdę lekki, przystępny, a do tego zachęca do ćwiczeń uczących nas właściwej postawy w czasie mówienia. Następnie płynnie przechodzi do zabawy słowem oraz ćwiczenia wymowy kolejnych głosek, a nawet łamańców językowych i poznawania różnic w sposobie zapisu słów w różnych językach. Dalej znajdziemy informacje o wędrówkach wyrazów z jednych języków do kolejnych, zapożyczaniu słownictwa, kiedy pojawiają się przedmioty nieposiadające nazwy w rodzimym języku oraz słowotwórstwie wypełniającym luki. Ta część wzbogacona jest o opowieści, bajeczki okraszone wiedzą o określonych słowach i zachęcających do obserwowania języka oraz poszukiwania źródeł wyrazów. Kolejna część poświęcona jest czemuś, co każdemu z nas w różnych językach sprawia największą trudność: związkom frazeologicznym. Znajdziemy tu takie popularne zwroty jak „ukąsiła go osa”, „cięty jak osa”, „zbijać bąki”, „jak mucha w smole” i wiele innych. Proste opowieści wzbogacone o ćwiczenia pozwalają na utrwalenie zdobytej wiedzy. Dalej wchodzimy w etykietę. Młodzi czytelnicy dowiadują się w jaki sposób witać się, przedstawiać, być uprzejmym, przedstawiać sobie innych, mówienia w czasie jedzenia, dziękowania, ram rozmowy, używania chusteczek, przepraszania, tworzenia wizytówki, żegnania. Kolejna część znowu zabiera nas w świat językowy, w którym znajdziemy zabawy z zaimkami, trudnymi rzeczownikami takimi jak włączać, przełączyć. Nie zabraknie też wyjaśnienia, w jaki sposób mówić o określonych datach, stosowania liczebników w stosunku do rzeczy, części ciała i ludzi. Dalej autorka przybliża nam zawiłości stosowania określonych końcówek i wiele innych interesujących rzeczy, które pozwolą czytelnikom opanować trudną sztukę komunikacji.
„Co robi język za zębami?” to książka skierowana do uczniów. Można sięgnąć po nią również z przedszkolakami. Agata Hącia podzieliła zadania na takie, które można również wykonać do 7 roku życia i te, które nie sprawią trudności starszym czytelnikom. Całość jest rozplanowana logicznie i czytanie od deski do deski pozwala na przenoszenie z tematu do tematu, ale można czytać ją też wybiórczo, sięgać po zagadnienia, które w określonym momencie są dla nas ważne. Niedługie rozdziały, sporo ilość ćwiczeń, ciekawostek sprawiają, że każdy rozdział to tak naprawdę interesujący materiał do kolejnej lekcji językowej w szkole. Nauczyciel i uczniowie muszą się tylko stosować do kolejnych kroków.
Dzięki dużej wiedzy autorki, jej umiejętności prostego przekazywania wiedzy, zdolności zejścia do poziomu dziecięcego publikacja jest bardzo wartościowa i pomocna. Agata Hącia wyłuszczyła najważniejsze zagadnienia i pięknie je omówiła, przez co młodzi czytelnicy zdobędą cenną wiedzę przydatną w życiu dorosłym. Zachęca dzieci do obserwowania języka, otwierania się na nowe pojęcia, poszukiwanie znaczeń.
Książkę polecam wszystkim uczniom szkoły podstawowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz