Etykiety

sobota, 20 marca 2021

Zofia Stanecka "Basia. Franek i zwierzaki" il. Marianna Oklejak


Czytanie o rzeczach nam bliskich, innych osobach, odmiennych spojrzeniach i zainteresowaniach z jednej strony pomaga w otwieraniu się na świat, a z drugiej na akceptację własnej odmienności. Wykreowana przez Zofię Stanecką Basia staje się pretekstem do snucia wielu historii. Każda z nich jest wartościowa i można z powodzeniem wykorzystać w terapii. Świat małej bohaterki nie jest idealny, wymuskany i wspaniały. Jednak mali bohaterzy są kochani przez swoich rodziców, którzy pomagają im się zmierzyć z brutalnością świata, a czasami z męczącą codziennością. Wokół kilkuletniej Basi znajdziemy całe mnóstwo przyjaciół, bliskich. Świat jest w tych opowieściach pięknie różnorodny i przez to interesujący. Mali bohaterzy są wrażliwi na sztukę, historię, otoczenie, napotykanych ludzi oraz zwierzęta. Nie ma tu obojętności. Za to czasami wręcz nadmierna ciekawość i opiekuńczość, której w świecie dorosłych już nie spotkamy. Do tego pokazanie świata z dziecięcej perspektywy sprawia, że mamy do czynienia z lekturami bardzo życiowymi, poruszającymi sprawy bliskie dzieciom, wyzwania, którym muszą stawić czoła.
Basia jest jedną z naszych ulubionych bohaterek. Z nią przygotowywałyśmy się do świąt, omawiałyśmy temat nieobecności jednego z rodziców w domu z powodu wyjazdów do pracy, wyprawiałyśmy się do lasu, muzeum, biblioteki, szkoły, uczyłyśmy się, że nietolerancja jest zła itd. Każda przygoda małej bohaterki porusza tematy, o które dziecko może się otrzeć. Scenki z życia wzięte pozwalają przedszkolakom na przyjrzenie się własnemu otoczeniu z nieco innej perspektywy, zachęca do przedyskutowania problemu i pozwala zrozumieć świat dorosłych. Zofia Stanecka posługuje się prostym, żywym językiem (zdania w stronie czynnej), dzięki czemu opowieści są interesujące. Kolejną cechą rozpoznawalną serii są ilustracje Marianny Oklejak. Prostota kształtów i barw oraz zobrazowanie scenek z lektury pozwala skutecznie przyciąga uwagę czytelników. O ile te rzeczy są wspólne dla całej serii to już wygląd poszczególnych tomów jest nieco inny. Wszystkie są solidne, doskonale sprawdzają się jako wielokrotne lektury. Właśnie z tego powodu sięgamy po kolejne nowości.
Seria książek „Basia” z Frankiem to ciepłe opowieści o relacjach starszego rodzeństwa z młodszym. „Franek i zwierzęta” to piękna, prosta opowieść o codziennych zabawach rodzeństwa naprzemiennie wcielającego się w określone zwierzaki. Przy okazji wydawania różnorodnych odgłosów, gry w udawanie. Pojawiają się też emocje, czyli z jednej strony młodzi czytelnicy mogą poznać określone zwierzęta, a z drugiej oswajać się z emocjami. Na końcu lektury znajdziemy ilustracje ośmiu przedstawicieli różnych gatunków. Zadaniem dziecka jest nazwanie ich. Jeśli dziecko jeszcze nie mówi pracę można zacząć od onomatopei, czyli wyrazów dźwiękonaśladowczych. Pozornie prosta opowieść o zabawie to przenoszenie dzieci w teatr wyobraźni, grę udawania, odgrywania ról.
Stworzone z myślą o najmłodszych czytelnikach książeczki mają kartonowe strony oraz proste ilustracje na każdej stronie. Będą świetną pomocą w rozbudowie osobistego słownika dziecka, pomogą w rozwijaniu myślenia globalnego oraz abstrakcyjnego. Do tego klimat publikacji pozwoli starszemu rodzeństwu wytłumaczyć, że to młodsze jeszcze nie wszystko rozumie i trzeba pomóc mu w nauce. Starsza siostra urasta tu do rangi bohaterki pokazującej młodszemu bratu świat, razem z nim przeżywającej całą gamę emocji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz