Etykiety

sobota, 21 maja 2022

Seria "Bajeczki na dzień dobry": "Przygody Misia Paddingtona" i "Tomek i przyjaciele"


Baśnie i opowieści towarzyszą nam przez cały dzień, a nie tylko przed snem. Należymy do tej grupy czytelników, którzy po serie „przed snem” sięgają przez cały dzień, ale bardzo ucieszyło nas to, że powstała całkiem nowa seria. Tym razem zatytułowana „Bajeczki na dzień dobry”, dzięki czemu sugerująca dzieciom, że dzień można rozpocząć od czytania. Muszę przyznać, że były one pierwszymi publikacjami, po które córka sięgnęła z wielkiej paki nowości, a wszystko przez to, że mamy tu znanych jej bohaterów i troszkę dłuższe opowieści o nich. Do tego duża czcionka i piękne ilustracje sprawiają, że mali czytelnicy chętnie po nie sięgają. Ponad to mamy dość mały rozmiar, bo kwadrat o 19-centymetrowych bokach, przez co bez problemu mieszczą się w torebce lub dziecięcym plecaku, co jest ważne na początku sezonu dłuższych pobytów na świeżym powietrzu. Każda publikacja na 72 stronach zawiera trzy opowieści pozwalające na poruszenie ważnych tematów. Do tego są one wolne od genderu. Nawet Tomek i przyjaciele zawiera takie opowieści, które pozwolą obejść płciowe wzorce kulturowe. Paddington z reguły nie porusza tego typu tematów jak społeczne role kulturowe tylko skupia się na relacjach między ludźmi, uczeniu się nowych rzeczy.

„Przygody Misia Paddingtona. Bajeczki na dzień dobry” Jona Fostera i  Jamesa Lamonta z kadrami z serialu animowanego stworzonymi dla StudioCanal zabierają młodych czytelników w świat trzech chyba najbardziej znanych przygód: problem braku weny twórczej u pani Brown, która musi przygotować obraz na wystawę, wyzwanie, jakim jest opieka nad rannym gołębiem i przygotowanie dla rodziny Dnia Naleśnika, kiedy pani Bird ma chore ręce. Paddington odkryje, że czasami wena może kryć się w zaskakujących chwilach, a największym wyzwaniem nie jest opieka tylko umiejętność wypuszczenia podopiecznego w świat, aby mógł cieszyć się z samodzielności. W książce znalazły się opowiadania napisane na podstawie odcinków uwielbianego przez maluchy serialu: „Paddington i obraz”, „Paddington i gołąbek” oraz „Paddington i naleśniki”.

„Tomek i przyjaciele. Bajeczki na dzień dobry” zawierają trzy nowe, niepublikowane wcześniej opowieści stworzone na podstawie najnowszych odcinków serialu Tomek i przyjaciele: „Kana zwalnia”, „Słowo Tomka” oraz „Ważna misja”. Dzięki awarii i Tomkowi Kana będzie miała okazję zwolnić i zobaczyć, co ją omija, kiedy szybko mknie po torach. Elektryczna kolejka będzie miała okazję podziwiać uroki wsi. Zobaczy różne zwierzęta i odkryje przyjemność spoglądania na okolicę ze wzniesienia. Tomek z kolei będzie poddany próbie, w czasie której będzie musiał określić, co jest dla niego ważniejsze: wygranie wyścigu czy dotrzymanie słowa. Do tego nie zabraknie uświadamiania, że czasami nawet najmniejsze elementy mają niesamowicie wielkie znaczenie. Tomek może się dwoić i troić, ale jeśli nie zdąży z małą rzeczą na czas to misja lotu w kosmos może się nie udać. Beata Żmichowska pięknie opowiedziała przygody bohaterów kolejnych odcinków serialu animowanego. Oryginalne ilustracje przygotowane przez Mattel dopełniają całość.1 komentarz:

  1. Idealne rozwiązanie dla dzieci. Jeśli jesteś dzieckiem - przeczytanie to konieczność.

    OdpowiedzUsuń