Etykiety

sobota, 7 maja 2022

Rachel Ignotofsky "Co się kryje w kwiatku?"


Świat flory jest zadziwiający. Zwłaszcza, kiedy w grę wchodzi cały proces rośnięcia, rozwoju, dojrzewania, wytwarzania kwiatów, wabienia owadów, wytwarzania nasion i dbania o to, aby zwierzęta lub wiatr rozniosły je. Jak to wszystko przebiega, z czym się wiąże sprawia? – to jedne z pytań dzieci. Rachel Ignotofsky zabiera młodych czytelników w świat zadziwiających zjawisk i zmian zachodzących w tej części natury. W prosty sposób wyjaśnia jak powstają kwiaty, skąd czerpią materiały na rozwój, co pomaga im kwitnąć, dlaczego pachną i mają określone kolory i w jaki sposób się rozwijają. Poznajemy znaczenie żyzności gleby, zawartości określonych minerałów, wody i światła słonecznego. Przy okazji poznamy bardzo ważny proces fotosyntezy, produkcji czystego powietrza i składników odżywczych oraz budowania tkanki. Niby mamy tu to samo, co w podręcznikach do biologii, ale pięknie i ciekawie rozrysowane, dzięki czemu materiał jest przystępniejszy i śmiało mogą po niego sięgnąć także młodsi odkrywcy świata.
Na większości rozkładówek znajdziemy budowę kwiatu z pięknie rozrysowanymi kolejnymi elementami. Przygodę z tą rośliną zaczynamy od uświadomienia sobie, że znajdziemy ją niemal wszędzie. Kwiaty można spotkać zarówno w ogrodach, parkach, dżunglach, jak i na bagnach i pustyniach. Każda roślina przystosowana jest do warunków, w których rośnie naturalnie. Poznajemy kilka popularnych kwiatów i przyglądamy się różnorodności ich kolorów. Przyjrzymy się budowie kwiatu, a dalej zgłębiamy tajniki kiełkowania oraz otoczeniu sprzyjającemu zmianie nasiona w roślinę. Zobaczymy, w jaki sposób owady, bakterie, grzyby i inne organizmy pomagają w użyźnianiu gleby. Przy okazji zapoznamy się z mrówkami, ślimakami, dżdżownicami, prosionkami, krocionogami, biedronkami, gąsienicami, mszycami, pszczołami i wieloma innymi zwierzętami. Dokładnie poznamy proces fotosyntezy i zobaczymy jak wyglądają komórki roślin, jak tworzą się pąki kwiatów oraz ich przemiany kwiaty. Po budowie kwiatu przychodzi czas na opowieść o rozmnażaniu i wykorzystywanych do tego narzędziach i zwierzętach wspomagających ten proces, w jaki sposób dostosowują swoją budowę i kolor do owadów, które najskuteczniej przenoszą pyłek. Zobaczymy też, że poza nimi w zapylaniu biorą też udział ssaki i ptaki, a także wiatr. Dalej mamy bogactwo owoców, przemiany kwiatu w owoce z nasionami. Przyjrzymy się sposobom przenoszenia ich i powtarzania się cyklu rozwoju rośliny od nasionka trafiającego do ziemi.
Materiał piękny, kolorowy, cudnie rozrysowany, dzięki czemu zdobywanie wiedzy jest przyjemne. Słownictwo profesjonalne, znane z podręczników, ale mamy tu pięknie stopniowane podsuwanie wiedzy. Do tego widzimy, że kwiaty to nie tylko rośliny ozdobne, ale też te, na których powstają jadalne owoce, strączki lub orzechy.
Rachel Ignotofsky zabiera nas w piękny, kolorowy świat kwiatów i w bardzo przystępny sposób tłumaczy, jak działa natura. Uświadamia jak niesamowicie ciekawe, piękne i różnorodne są kwiaty. Trudno przejść obojętnie obok ilustracji stworzonych przez autorkę. Mamy tu cudowne bogactwo kształtów, kolorów i rozmiarów. Rozrysowanie poszczególnych przemian sprawia, że młody czytelnik bez problemu przyswoi sobie wiedzę zawartą w tej publikacji. Kwiaty wypełniają tu każdą stronę. Rozkładówki dzięki temu są barwne, a bardzo krótki tekst subtelnie wkomponowany w tło, dzięki czemu skupiamy się na ilustracji, tym, co się na niej dzieje. Krótkie informacje są doskonałym uzupełnieniem.
Całość piękna, barwna, kusząca. Bardzo dobrze zszyte strony oprawiono w solidną, kartonową, matową okładkę, dzięki czemu lektura jest estetyczna i trwała.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz