Etykiety

poniedziałek, 23 maja 2022

Beata Zdziarska "Dolina tajemnic" - cytaty


„Moja nieżyjąca już babcia często powtarzała, że przeszłość lubi do nas powracać w momentach zupełnie niespodziewanych, kiedy wydaje nam się, że pozamykaliśmy na cztery spusty drzwi tego, co już było, i jesteśmy pewni, że nic nam nie grozi. Wtedy właśnie staje w progu jak nieproszony gość, z którym za bardzo nie wiadomo, co zrobić. Kurtuazyjnie wpuścić do środka i porozmawiać, czy po prostu wypchnąć i starannie przekręcić klucz w zamku na wypadek, gdyby zechciał zjawić się ponownie?”

„Redukcja etatów. Pojęcie pojemne niczym mikołajowy wór z prezentami. Można weń włożyć wszystko, przykryć nim każdy powód, przyczynę, pretekst”.

„Jak widzisz, ludzie się zmieniają, chociaż nie przychodzi im to łatwo. Jesteśmy bardziej skamieniali, niżby nam się mogło wydawać. Najczęściej to sytuacje wymuszają na nas metamorfozę postaw i zachować”.

„Jakkolwiek banalnie i nudno to zabrzmi, musimy trzymać się tego, co pozostaje w zasięgu naszych możliwości. Bywa i tak, że trzeba pożegnać się z tym, co jeszcze niedawno było naszą rzeczywistością”.

„Z życiem to trochę jak z poplątanym kłębkiem nici. Najważniejsze to znaleźć początkowy kawałek, od którego wszystko się zaczyna. Potem trzeba pociągnąć i już jakoś idzie”.

„Życie składa się z wielu przystanków, nie wiesz, ile jest ci ich przeznaczonych, i co na nich czeka”.

„Każdy ma swoje tajemnice. Siedzą w nas poupychane po kątach. Jedne wciskamy na sam spód, w najbardziej niedostępne miejsca, niektóre po czasie dopuszczamy do wyjścia”.

„Nie wierzę już słowom. Słowa straciły wartość, nie można im ufać. Zdewaluowały się, zapomniały o uczciwości, honorze, szczerości. Ludzie szastają słowami na lewo i prawo, nie ponosząc za nie żadnej odpowiedzialności”.

„Świat jest piękny i ma dużo zaoferowania, o ile człowiek jest na niego otwarty – odparłam. – Warto czasem wychylić głowę poza swój zaścianek”.

„Wiele rzeczy nam się tylko wydaje. Taki już ten nasz świat jest, więcej pozorów niż pewników. Rzeczywistość nie stanowi prostego odbicia naszych wyobrażeń i pragnień”.
„Oczy mówią więcej, niż byśmy chcieli. Są jak otwarta scena naszej duszy. Uważny odbiorca potrafi wiele dostrzec, wiele odczytać. Oczy potrafią zaintrygować, zaniepokoić – powiedział z uśmiechem”.

„Każdy ma prawo do spieprzenia sobie życia na własne życzenie”.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz