Etykiety

poniedziałek, 16 maja 2022

Agnieszka Gadzińska "Tu cień pada inaczej"Każdy marzy, aby jego życie było idealniejsze. Niepełnosprawna Magda ma proste pragnienia: chciałaby być taka jak inne dziewczynki, czyli mieć proste plecy, ciało, które pozwoli jej cieszyć się z pływania i noszenia sukienek. Niestety kręgosłup płata jej figle i mimo wielu kosztownych zabiegów nadal jest powyginana. Z tego powodu większość czasu spędza w domu, gdzie czyta książki, uprawia warzywa i obserwuje okolicę, swoje rośliny i nudzi się.
Jej codzienność zmienia się, kiedy do kamienicy, w której mieszka wprowadza się chłopak z ojcem. Michał jest chłopakiem z tajemniczą przeszłością. Wokół przeprowadzki do Polski jest aura niezwykłości oraz wrażenie, że mamy do czynienia z łobuzem, którego będzie musiał utemperować ojciec policjant. Ku zaskoczeniu chłopak jest miły, grzeczny i nie przeszkadza mu odmienność sąsiadki. Szybko nawiązuje z nią kontakt. Pretekstem do zawarcia znajomości jest zapominalstwo i brak klucza. Dzięki temu może dowiedzieć się, kto mieszkał tam wcześniej, kim jest tajemniczy malarz mieszkający na poddaszu oraz podzielić się spostrzeżeniami na temat dziwnych zjawisk dziejących się w mieszkaniu.
Nowa znajomość sprawia, że Magda nawiązuje też bliższe relacje z Klaudią, której rodzice borykają się z nałogami. To zadziwiające trio ma do rozwiązania zadziwiającą zagadkę. A wszystko przez wnikliwość Michała, który dziwi się wszystkiemu, co dzieje się w okolicy i dokładnie ją obserwuje. Mieszkającym tu od lat dziewczynom wiele rzeczy umyka, traktują je jako oczywistość. Zresztą nie tylko one. To, co dla innych jest normalne nastolatka zadziwia. Dzieli się swoimi spostrzeżeniami ze swoimi nowymi koleżankami i w ten sposób rozpoczyna się śledztwo uświadamiające młodym bohaterom jak wiele tajemnic i dziwnych zjawisk dzieje się wokół nich. Kamienica przy ul. Kaszarskiej w Gnieźnie okazuje się kryć wiele tajemnic. Upalne, nudne lato zmienia się w zaskakującą przygodę, której celem jest wyjaśnienie, dlaczego cień kamienicy pada inaczej niż sąsiednich, z jakiego powodu z murów bije chłód i chodniki w mieście pofalowały. Które z mieszkań kryje zadziwiającą tajemnicę i co łączy ją z freskami na komisariacie policji?
Książka adresowana jest dla nastolatków i zabiera młodych czytelników w świat znanych im dylematów oraz pozwala na spojrzenie na świat z ich perspektywy. Narratorem jest tu młoda bohaterka przeżywająca przygody, wystawiona na próbę. Będzie musiała wybrać czy ważniejsza jest dla niej uroda czy przyjaźń.
Pomysł na książkę o współczesnej czarownicy ciekawy, ale to nie on jest tu najważniejszy. Motywem głównym jest próba. Do tego nie zabraknie trudnych tematów jak starość, samotność, upływ czasu, patologia i szukanie odskoczni. Bohaterzy nie dość, że w różnym wieku to jeszcze z całkowicie innych środowisk i żadnemu z nich nie przeszkadza to, aby razem spędzać świat. Docenią też pomoc osób starszych, ich oprowadzanie po przeszłości. Agnieszka Gadzińska zabiera swoich czytelników do świata równości, otwartości.
1 komentarz: