Etykiety

wtorek, 3 maja 2022

"Mój świat. Kocham cię, mamo"


Mamy ostatnio szczęście do uroczych, ciekawych i pouczających książek. Lektury dla najmłodszych coraz bardziej miło nas zaskakują i coraz częściej poruszają tematy dla nas ważne, a do tego pozwalają popracować nad słownictwem, zachęcają do samodzielnego czytania. Do takich książek należy „Kocham cię, mamo!” wydana przez Harperkids.
Autorzy tekstów zabierają nas w świat małych zwierząt, które w towarzystwie swoich mam czują się bezpiecznie. Spotkamy tu tygrysy, wydry, leniwce, foki, słonie, zające, małpy, kangury, kaczki, niedźwiedzie polarne. Młodzi czytelnicy dowiedzą się, że każda chwila w objęciach mamy jest cenna i nie ma znaczenia jak wiele ma się rodzeństwa, bo dla każdego starczy miłości, uwagi oraz ciepła, czasu na zabawy. Niby jest to opowieść o zwierzętach, ale dostajemy dużą dawkę codzienności, piękna opowieść o relacjach. Zwykłe duety matek i ich dzieci uchwycone w chwili bliskości. Czasami w czasie zwykłych zajęć, innym razem w czasie zasypiania, szukania jedzenia, igraszek w wodzie. Każda czynność to pretekst do pokazania otoczki budowania relacji, w której poczucie bezpieczeństwa i miłość są najważniejsze. Widzimy to mamy widziane oczami dzieci, które cenią różnorodne rzeczy. Każde z nich ceni coś innego w chwilach spędzonych razem. Duety są tak różnorodne jak różni są ludzie. To dzięki rodzicielce świat staje się przyjazny i bezpieczny.
Poza tekstem, z którego płynie ciepło dostajemy do rąk pięknie zilustrowaną publikację, w której obrazki doskonale współgrają z opowieścią o uczuciach. Prace Denise Hughes są urocze, ciepłe, pastelowe. Do tego publikacja zawiera ruchome elementy, okienka, które zdecydowanie przyciągną uwagę młodych czytelników. Tekst czasami kryje się pod ilustracją i trzeba go dopiero odkryć. I to zadanie naszych małych czytelników.
Publikacja należy do nowej serii „Mój świat” w Akademii Mądrego Dziecka. Na razie ukazały się w niej dwie publikacje. Jedna z nich porusza problem miłości, ale też wprowadza w świat zwierząt, otoczenia w którym żyją, ich zwyczajów. Dzieci dowiadują się, w jaki sposób zwierzęta opiekują się młodymi i jak spędzają z nimi czas. Przyjrzymy się tu uroczemu leniwcowi śpiącemu na brzuchu mamy, słoniowi pryskającemu wodą z trąby, kangurowi przytulającemu się do mamy w torbie na brzuszku, misiowi wędrującemu na grzbiecie mamy. Każda z mam ma idealny sposób na pokazanie swojej pociesze miłości. Druga publikacja z serii zabiera młodych czytelników w świat treningu czystości, czyli nocnikowania.
"Mój Świat" to seria poruszająca tematy bliskie dzieciom, zachęcająca do rozwijania nowych umiejętności, pokazuje codzienne czynności. Ruchome elementy wspomagają pracę nad motoryką małą, a grube, kartonowe strony sprawiają, że jest bezpieczna dla młodych czytelników, trwała oraz wygodnie ją przeglądać.
Myślę, że ta książka będzie doskonałym prezentem na Dzień Matki, ale nie tylko.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz