Etykiety

poniedziałek, 9 maja 2022

Rok w lesie. Gra przestrzenna. Znajdź zwierzaka


Po raz kolejny wracam do Was z serią „Rok w lesie”. Tym razem z grą przestrzenną .„Znajdź zwierzaka” z fantastycznymi ilustracjami Emilii Dziubak. Po wielkim powodzeniu książki, puzzli i grze typu memo przyszedł czas na nieco bardziej wymagającą zabawę. Do tego zestaw zawiera to, czego mi za pierwszym razem w czasie zabaw z książką bardzo brakowało: figurek zwierzaków, które można wykorzystać do zabawy w poszukiwanie zwierząt w książce, wskazywania ich itd.
Bohaterami gry są znane z książki zwierzęta. Tym razem w wersji pozwalającej na postawienie ich i dającej możliwość przyjrzenia im się z dwóch stron, ponieważ są w postaci kartonowych figurek, stawianej na prostej zasadzie posiadania kartonowej podstawki wciskanej krzyżowo. Dzięki solidności materiału w czasie tworzenia postaci do gry nic się nie wygina, nic się nie niszczy i same figurki później stoją stabilnie, co ułatwia zabawę. To daje spore możliwości zabawy: z jednej strony mogą stać się bohaterami dziecięcych przygód (w połączeniu z trójwymiarowym zestawem Puciowym robi się naprawdę ciekawie i można zobaczyć niesamowitą wyobraźnię dziecka), a z drugiej strony mamy przewidzianą grę polegającą na ćwiczeniu pamięci i spostrzegawczości.
W pudełku poza zwierzakami znajdziemy też elementy lasu, czyli drzewa i krzewy, wśród których będą mogły wędrować nasi bohaterzy. Do tego dołączono dwa rodzaje żetonów: jedne z zadaniami, a drugie pozwalające zliczać punkty. W instrukcji znajdziecie dokładne informacje, które służą do czego.
Gra skierowana jest dla dzieci powyżej trzeciego roku życia. To, kiedy po nią sięgniecie i w jaki sposób ją wykorzystacie zależy od wieku rozwojowego Waszej pociechy, umiejętności komunikowania się, rozumienia zasad gry. Zasady są proste, ale wymagają kilkukrotnego ćwiczenia i demonstracji, aby młody gracz je zrozumiał (przynajmniej tak było u nas). Celem tej zabawy jest ćwiczenie spostrzegawczości i pamięci, ale także umiejętności mówienia, wymawianie trudniejszych wyrazów, dzięki czemu gra świetnie sprawdzi się w gabinecie logopedycznym jako pomoc w korygowaniu wad mowy. Dziecko dzięki niej nie będzie traktowało ćwiczeń jako ciężkiej i nudnej pracy, ale jako zabawę w zgadywanie. Przy okazji ma okazję poćwiczyć koncentrację.
Plusem tej gry jest to, że za każdym razem las może wyglądać inaczej, inne zwierzęta będą brały udział w zabawie, w innej kolejności. Spotkamy tu wilka, borsuka, dzika, lisa, zająca, wiewiórkę łosia, bobra, rysia, niedźwiedzia, żubra, jeża. W czasie zabawy będą poruszały się pomiędzy ułożonymi drzewami i krzewami, a czasami znikały lub pojawiały się w lesie. Zadanie graczy polega na wskazaniu zmian na planszy: czy w lesie pojawił się nowy zwierzak czy któryś zniknął? Gracz ma wskazać jaki. Trudność polega na tym, że w czasie dodawania lub usuwania osoba, która musi zgadnąć ma zasłonięte oczy. Kiedy już ten poziom opanujemy można bawić się też w przestawianie bohaterów. Wtedy zabawa wymaga jeszcze większej koncentracji.
Wybór zwierzaka do dodania lub usunięcia jest narzucony przez losowanie jednego z dwunastu żetonów z wizerunkami zwierząt. Losując oczywiście nie widzimy, co wybieramy. Jeśli w lesie jest zwierzak, którego wizerunek wylosowaliśmy to chowamy go do pudełka, a jeśli nie ma to ustawiamy w lesie. Jak widać zasady naprawdę bardzo proste, ale na początku warto to z dzieckiem przećwiczyć bez zamykania oczu, pokazać dokładnie na czym polega zabawa, aby nie stresowało się tym, że nie zrozumiało zasad. Później już pozostaje świetna zabawa.
W instrukcji przewidziano różne poziomy trudności. Zabawę można zacząć od trzech figur i dostawiać lub usuwać kolejne wylosowane. Gra ma naprawdę proste i elastyczne zasady, pozwala na eksperymentowanie z dzieckiem, za każdym razem tworzenie innej przestrzeni, przez co jest ciekawa. Do tego po pierwszym złożeniu figur nie trzeba ich za każdym razem rozkładać i składać, co ułatwia sprzątanie i zarządzanie nimi. W czasie zaczynania kolejnej rozgrywki wystarczy wyjąć żetony, drzewa i kilka zwierzaków, rozstawić i już można grać. Później wystarczy wrzucić do pudełka, w którym wszystko się mieści.
Gra pomysłowa i pięknie wydana. Jestem zachwycona stworzonymi przez Emilię Dziubak ilustracjami. Estetyczne figurki sprawiają, że dzieci chętnie sięgają po grę.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz