Etykiety

poniedziałek, 9 maja 2022

Seria "Pudełko pełne zabawy"


Puzzle są jednymi z tych niepozornych pomocy, które pomagają rozwijać naprawdę cenne umiejętności: spostrzegawczość, umiejętność wyciągania wniosków i wyobraźnia. Można ćwiczyć je przez czytanie, zabawy z klockami, odgrywanie ról społecznych czy układanie ilustracji z określonej ilości elementów. Każde z tych zajęć polega na tym, że poza światem realnym istnieje wielość elementów, z których trzeba stworzyć większą całość, aby nabrała sensu. Pokazywanie znaczenia poszczególnych elementów też jest ważną pracą, którą pięknie widać na przykładzie zabaw z puzzlami. Taka zabawa pozwala na ćwiczenie planowania działań, umiejętność projektowania, wyciągania wniosków, analizowania posiadanego materiału, zdolność połączenia go w całość i dostrzeżenia sensu układania w określony sposób. Pozornie czytanie i układanie puzzli niewiele łączy. Kiedy jednak zastanowimy się nad mechanizmami działającymi w jednym i drugim przypadku dojdziemy do wniosku, że punktów wspólnych jest dużo więcej niż podejrzewaliśmy, ponieważ tekst to też pewnego rodzaju elementy, które musimy połączyć z wiedzą i ze sobą nawzajem. Takie hermeneutyczne podejście sprawia, że tekst zyskuje większy stopień nasycenia, kiedy potrafimy dostrzec w nim szersze pole tematów. W przypadku puzzli ta umiejętność dostrzegania i obejmowania jako całości bardziej skomplikowanych wzorów przekłada się też na ilość elementów. Dobrze jest łączyć i przeplatać te dwie aktywności.
Wydawnictwo HarperKids wyszło naprzeciw potrzebom poszerzania pola analizy dostarczając kilkuletnim odbiorcom serię „Pudełko pełne zabawy”. Do wyboru mamy cztery tematy: zwierzęta, księżniczki, pojazdy i dinozaury. W każdym znajdziemy osiem układanek składających się z ośmiu pasków przypominających drewniane szpatułki. Tu jednak są to solidne, kolorowe, tekturowe, dwustronne paski , które pozwolą rodzicom na stopniowanie poziomu trudności oraz śledzenie postępów. W zestawach znajdziemy też książeczkę. Jest to cieka, zeszytowa publikacja, w której znajdują się wierszyki z bohaterami z puzzli. Każdy wzbogacony o ilustrację, która pomoże początkującym w układaniu.
Zabawę na początku można zacząć od oswajania z bohaterami tekstu, czytania o nich, pokazywania ilustracji. Następnie wprowadzamy jeden zestaw do ułożenia. Tak naprawdę da on dziecku szesnaście wzorów, ponieważ są to paski dwustronne. Na początku możemy swojej pociesze ułatwić pracę i przygotować puzzle tak, aby widziało wszystkie elementy wzoru, a z czasem po prostu wymieszać, aby sama musiała obracać i szukać. Z czasem dołączamy kolejne zestawy aż nasze dziecko nie będzie miało problemu z ułożeniem każdego obrazka. Puzzle zawierają pewnego rodzaju tekturową matrycę ułatwiającą pracę i sprawiającą, że przy niewprawnych jeszcze rękach ilustracja nie będzie się rozjeżdżała. Przeplatanie układania czytaniem sprawia, że czynność staje się ciekawa i w pewien sposób pozwala na zaczarowanie świata. Króciutkie rymowanki świetnie sprawdzą się też jako materiał do ćwiczenia pamięci, zabaw ze słowami, pomoce logopedyczne pozwalające na ćwiczenie różnorodnych układów sylab i głosek.
Dołączone do zestawu wierszyki są autorstwa Zbigniewa Dmitrocy, pisarza słynącego z ciepłego pokazywania świata. Tak jest i tutaj. Poznajemy cechy zwierząt, dostajemy podsumowania baśni, przyglądamy się pojazdom i dinozaurom, a do tego wchodzimy w obszar literatury. Oczytani czytelnicy dostrzegą, do jakich tekstów nawiązuje autor. Plusem tych utworów jest przemycanie podstawowej wiedzy o bohaterach. Dowiemy się, że słoń jest olbrzymi, a niedźwiedź lubi jeść jajka, jabłka, miód, ryby i grzyby, że przed krokodylem trzeba uciekać, że lis poluje nocą, że zebra żywi się trawą i w czasie suszy szuka nowych pastwisk i tak dalej. Z kolei o księżniczkach dowiemy się jakie miały życie, marzenia, z jakimi przeszkodami musiały się zmierzyć. Niedługie rymowanki zaskakują sporą dawką informacji. Nie ma nich nic z infantylności, w przypadku zwierząt nie ma personifikacji bohaterów tylko pokazanie dziecku świata, ale w taki sposób, że w umyśle młodego czytelnika powstają obrazy głównych zainteresowań i cech zwierząt.
Całość prezentuje się bardzo interesująco i świetnie przyciąga dziecięcą uwagę. Zdecydowanie polecam wszystkim dzieciom.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz