Etykiety

niedziela, 1 maja 2022

Zabawy z ćwiczeniami od Harperkids


Zabawa jest najlepszym sposobem rozwijania umiejętności i podsycania ciekawości światem. Pozytywne skojarzenia wykorzystywane są do zachęcania do wytężonej pracy. W przypadku dzieci z jednej strony jest to łatwe, bo wystarczy sięgnąć po materiały z baśniowymi postaciami i będzie dobrze. Jednak bogactwo bohaterów nieco tę sytuację utrudnia i tu ważne jest podążanie za aktualnymi pasjami najmłodszych, a później dobranie zeszytów ćwiczeń. W tej kwestii od lat polegamy na tym, co podsuwało nam Wydawnictwo Egmont, a teraz Wydawnictwo Harperkids. To tu znajdziemy takie świetne seria jak „Malowanki wodne” (teraz także z pisakami i niedługo Wam o nich opowiem), „Zabawy i zadania z naklejkami”, „Moje pierwsze zadania do wyklejania” oraz „Koloruj i naklejaj”. W każdej z nich Wasze pociechy znajdą zadania z ulubionymi postaciami i będą miały okazję przećwiczyć ważne umiejętności, nabyć nowe. W takich ćwiczeniach poza naciskiem na zabawie skupiono uwagę na wspomaganiu ćwiczenia umiejętności potrzebnych w szkole: koncentracji, spostrzegawczości, umiejętności trzymania kredki, odwzorowania, porównania, wykonania prostych działań matematycznych, zapoznania się z kształtami, kolorami, liczbami i literami. Są to publikacje, z którymi praca wymaga wsparcia rodziców lub opiekunów, dzięki czemu dziecko ma świadomość, że zawsze może liczyć na bliskich, ale też wspomagające samodzielność, bo rodzic nie wyręcza dziecka w pracach. Wyjaśnia tylko na czym polega zadanie (czytając polecenia) i pozwala pociesze na wybór określonych wyzwań.
Plusem tych tomów jest to, że każdy zawiera różnorodne ćwiczenia i bez względu na to, po który sięgniemy pozwalają ćwiczyć te same umiejętności. Do tego zadania te nie są szablonowe, więc przerobienie ich z jednym zeszytem nie powoduje znużenia przedszkolaka.
W czasie rozpoczęcia pracy z książeczkami należy pamiętać o stopniowaniu długości czasu skupienia oraz trudności. Nie zawsze wiek podany na książeczce będzie odpowiadał wiekowi rozwojowemu naszego dziecka, dlatego warto sięgnąć po ćwiczenia mniej wymagające i zacząć pracę od jednego zadania dziennie, a następnie zwiększać poziom trudności przez wprowadzenie kolejnego poziomu trudności i dodatkowych zadań. To pozwoli naszym pociechom przygotować się do pracy w szkole, gdzie wymagana jest dłuższa koncentracja.
Kolorowanie, rysowanie, rozwiązywanie prostych rebusów wydaje nam się zabawą bardzo lekką, niepozorną i nie angażującą, ale mającą zapewnić miło spędzony czas. Nic bardziej mylnego. Kolorowanie i rysowanie jest jednym z poważniejszych zajęć dzieci. Poza nauką prawidłowego trzymania kredki nasze pociechy ćwiczą koncentrację, motorykę małą, rozwijają zmysł artystyczny, koordynację, spostrzegawczość, logiczne myślenie oraz rozwijają mózg (w tym bardzo ważny ośrodek Broki odpowiedzialny za mowę). Zabawa z kredkami jest jednym z ważniejszych elementów edukacji przedszkolnej. Warto wówczas sięgnąć po kolorowanki dostosowane do wieku rozwojowego (czasami inny niż wiek biologiczny dziecka).
„Zabawy i zadania z naklejkami” to seria oferująca różnorodne ćwiczenia w jednym zeszycie. Każdy ma motyw przewodni, którym są bohaterzy seriali animowanych. My za każdym razem sięgamy po inne zeszyty i już na swoim koncie mamy całkiem spory stos przepracowanych albumów. Tym razem byli to bohaterzy z „DC League of Superpies”, które dobrze wpisało się w zainteresowania superbohaterami. Mamy tu spotkanie z Ligą Sprawiedliwości i ich zwierzakami. W zadaniach mamy sporo szukania, wskazywania, naklejania, Dziecko musi wskazać, które elementy nie pasują do zbiorów (pięknie wprowadzane pojęcie). Jest też rozwijające spostrzegawczość i logiczne myślenia sudoku, ale bazujące na obrazkach. Są też zabawy w poszukiwanie słów, kształtów, liter, cyfr (i znowu dziecko musi wiedzieć, czym różni się cyfra od litery), znaleźć różnice na ilustracjach, narysować swoją ulubioną postać (tym razem nieco prostsze niż we wcześniejszych tomach, bo już zarys mamy), znaleźć drogę, prawidłowo ułożyć słowa, pokolorować bohaterów.
Z kolei z serii „Moje pierwsze zadania do wyklejania” sięgnęłyśmy po dwa albumy. Tradycyjnie w naszym domu pojawiły się Smerfy i oczywiście Superpieski. Te zeszyty także mają prostsze niż wcześniej ćwiczenia, np. rysowanie na siatce jest łatwiejsze, bo dzieci mają już kształt bohatera, i muszą mu tylko dorysować szczegóły. Moim zdaniem jest to zmiana na plus, bo młodsze dzieci nie radziły sobie z takim zadaniem. W tej formie poszło nam dużo lepiej i córka chętniej usiadła do ćwiczenia. Do tego mamy tu zadania pozwalające na ćwiczenie spostrzegawczości, zachęcające do kartkowania ćwiczeń, wyszukiwania w nich określonych elementów, a do tego coś w rodzaju opowieści o świecie bohaterów, czyli namiastkę czytanki. To sprawia, że dziecko nie tylko pisze, rysuje, ale też słucha, ćwiczy tę ważną umiejętność. Mamy tu też wynajdowanie brakujących elementów, rysowanie wg kolejności wskazującej przez cyfry, tworzenie szeregów, szlaczki, labirynty, sprawdzanie znajomości kontekstu sytuacji i wiele innych. Każdy zeszyt pozwala przedszkolakom przenieść się w świat ulubionych bohaterów i razem z nimi stawiać czoło nowym wyzwaniom.
Te serie to nie tylko świetna pomoc w organizacji wolnego czasu przedszkolakom oraz zapewnienie im zabawy, ale też doskonała pomoc w terapii. I właśnie w ten sposób wykorzystywane są u nas. Zróżnicowanie zadań sprawiają, że córka nie nudzi się w czasie ich wykonywania. Znajduje tu też inspiracje do własnych zabaw oraz pomysły na przygody z własnymi ulubieńcami. Każdy zeszyt gwarantuje nam, że te zadania będą wyglądały nieco inaczej oraz pojawią się w innej kolejności. Do tego ćwiczenia są tak pomyślane, aby nie przemęczyć ręki dziecka i dzięki temu pracują one chętniej. Myślę, że te pomoce spodobają się wszystkim przedszkolakom. Zwłaszcza, że sami mogą wybrać, z jakim bohaterem udają się na swoją niezwykłą przygodę.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz