Etykiety

środa, 4 maja 2022

"Moja pachnąca książeczka z kolorami. Mój dzień"


Okienka, kolory i zapachy – wszystko to znajdziecie w prostych, ale jednocześnie bardzo bogatych w treści książeczkach z serii „Moja pachnąca książeczka z kolorami”, które zabiorą małych odkrywców w świat pierwszych zapachów, pozwolą oswoić się z woniami owoców i warzyw, a także najbliższego otoczenia. Są to publikacje, które wspomogą rozwój sensoryczny, będą wsparciem w treningu zmysłu węchu i świetnym uzupełnieniem książeczek dotykowych. Zwłaszcza, że tu też trzeba pocierać.
W środku publikacje wyglądają tak, jak wiele innych książek o kolorach: po jednej stronie mamy różne rzeczy w danym kolorze. Wzbogacona jest o znajdujące się po drugiej stronie okienko, pod którym kryje się zapachowe zdjęcie. Po potarciu możemy poczuć określony zapach. Trochę mi to przypomina katalogi z kosmetykami zawierającymi tego typu próbki zapachów. Wiadomo, takie dodatki szybko się ulatniają i pewnie dlatego w zestawie jest folia chroniąca kilka stron.
Jeśli chodzi o ilustracje są one ładne, proste, estetyczne i nie zawsze oczywiste. Obok zielonej jaszczurki, trawy, liści, świerku jest też konewka, skakanka, huśtawka i płot, które wcale nie muszą mieć taki kolor. Obok czerwonej truskawki znajdziemy stolik, klocki, książeczkę itd. Takie podejście sprawia, że dziecko zauważa, że kolor nie zawsze jest cechą przynależną do przedmiotu. Z niektórymi przedmiotami można eksperymentować i nadawać im ulubionych barw.
„Mój dzień” to publikacja zawierająca przedmioty z otoczenia dziecka, kojarzące się z głównym przedmiotem w określonym kolorze (ale nie zawsze). Np. w przypadku mydła dostajemy zestaw rzeczy, które znajdziemy w łazience, a w przypadku pieczonego kurczaka to, co kojarzy się z kuchnią. Każdy kolor ma inny temat przewodni: ogród, przedszkole, park, kuchnia, łazienka, pokój. To pozwala także na naukę dopasowania przedmiotów do określonych pomieszczeń, orientację, że dane rzeczy powinny znaleźć się w takim, a nie innym miejscu. Do tego zapachy i okienka stają się kolejnymi elementami pobudzającymi.
Książka jest solidna. Mamy tu grube, kartonowe strony, śliską okładkę, zaokrąglone strony, niewielki rozmiar, dzięki czemu można zabrać ją na spacer, w czasie którego można pobawić się w poszukiwanie określonych kolorów w otoczeniu.
Publikacja ta daje sporo możliwości. Można też bawić się z nią w zgadywanie, z jakim zapachem mamy do czynienia oraz wskazywanie na podobne. Poszukiwanie określonych przedmiotów w domu. Proste ilustracje sprawią, że dziecko bez trudu rozpozna, z jakim przedmiotem na do czynienia.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz