Etykiety

środa, 21 marca 2018

Anna Claybourne "Dlaczego ryby nie toną? I inne ważne pytania" il. Claire Goble

Anna Claybourne, Dlaczego ryby nie toną? I inne ważne pytania, il. Claire Goble, tł. Grzegorz Kulesza, Warszawa „PWN” 2018
Każde dziecko na pewnym etapie rozwoju zaczyna zadawać wiele pytań, która z punktu widzenia dorosłego mogą wydawać się męczące i banalne. Jednak czy na pewno są takie nieważne? Może to wstęp do szerszego zainteresowania się tematem? Czy my potrafimy na wszystkie te pytania udzielić odpowiedzi? Jeśli Wasze dziecko szczególnie kocha słowa: „dlaczego”, „a po co”, „kto”, „czy”, „skąd” to dopiszcie sobie do listy zakupów książkę „Dlaczego ryby nie toną? I inne ważne pytania” Anny Clayburne. W tej lekturze mali odkrywcy znajdą odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Całość jest tak skonstruowana, że każdemu pytaniu poświęcono tyle uwagi, że odpowiedź zaspokaja ciekawość, ale też zachęca do dalszych obserwacji otoczenia. Do tego pytania ułożono w logiczny ciąg zaczynający się od podstawowego pytania: czym są zwierzęta. Informacje zawarte w książce są na poziomie wiedzy w szkole podstawowej, ale mogą po nią sięgnąć i młodsze dzieci (o ile rodzice nie boją się kolejnych pytań, z którymi będą musieli uporać się sami). Uczniowie znajdą tam informacje o świecie zwierząt, a wszystko to w bardzo przystępnej formie wzbogacone ilustracjami, zamieszczone na kolorowym tle, podzielone na informacje wstępne i rozszerzone.
Wielkim plusem jest to, że tej grubej książki nie trzeba czytać od początku do końca tylko codziennie losować sobie pytania, wracać do niej, co jakiś czas. Książka ta na pewno pomoże wielu dzieciom w nauce, zachęci do przygód z nią, obserwowania otoczenia. Przypomina ona encyklopedię dla najmłodszych, ale nie znajdziemy tam indeksu rzeczy (co uważam za wielki plus), aby dziecko mogło samodzielnie i niesystematycznie pielęgnować swoje zdziwienie światem w czasie regularnego sprowadzania go w świat stwierdzeń „a czy to takie ważne?”.
Książka dużego formatu posiada kartonową okładkę, jest dobrze sklejona, dość gruby papier (między technicznym a takim do ksero) oraz jest urozmaicona czcionkami różnych rozmiarów, zdjęciami i grafikami, dzięki czemu zachęci dzieci do samodzielnego czytania.
„Dlaczego ryby nie toną?” adresowana jest do dzieci, ale myślę, że i dorosłym czytelnikom sprawi przyjemność oraz poszerzy wiedzę o świecie. Po tej książce my na pewno sięgniemy również po „Dlaczego sztuka pełna jest golasów?”.
Bardzo ważną rzeczą jakiej dzieci uczą się z tej lektury to trzeźwe spojrzenie na człowieka i jego miejsca w przyrodzie. Anna Claybourne z naukowym dystansem podchodzi do opisywania naszego gatunku i porównywania go z innymi. Sporą zaletą publikacji jest sposób, w jaki autorka odpowiada na postawione przez siebie pytania. Zdania czynne, sporo humoru i duża dawka obrazowości pomaga lepiej zrozumieć przekazywaną wiedzę. Zamiast nudnej teorii dostajemy ciekawe opowieści, które pozwolą nam zrozumieć dlaczego ryby nie toną i nie mają powiek, a węże pępka, co stało się z dinozaurami, czy dziś też wymierają gatunki, dlaczego rekiny nie mają próchnicy i całe życie mają ostre zęby, jaki w  dotyku jest wąż, jak zwierzęta rozmawiają ze sobą i wiele innych ważnych zagadnień. Jak widać zakres jest bardzo szeroki. Wszystko oczywiście wzbogacone zdjęciami i ilustracjami sprzed wieków.
„Dlaczego ryby nie toną?” na pewno przypadnie do gustu przedszkolakom i uczniom szkół podstawowych. Każdy znajdzie tu interesujące go ciekawostki, a treści zachęcą do sięgania po inne książki oraz poszerzania wiedzy.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz