Etykiety

czwartek, 15 marca 2018

ekologia w przedszkolu i szkole

„Ekologiczny” staje się coraz częściej używanym słowem. Wiele osób stosuje je bezrefleksyjnie, przez co zatraca ono swój głęboki sens zachęcania do samoświadomości miejsca w świecie, poczucia odpowiedzialności oraz potrzeby dbania o środowisko. W takim spojrzeniu człowiek jest cząstką przyrody i ma na nią duży wpływ. Może zadbać o to, aby nie niszczyć natury, a nawet ją chronić, aby kolejne pokolenia nauczyły się odpowiednich zachowań i mogły cieszyć się jej pięknem. Jednym z ważniejszych elementów ekologii jest obserwowanie środowiska i wyciąganie wniosków, w jaki sposób pomóc naturze zredukować szkody wyrządzone przez człowiek. Później niezbędna jest edukacja i zmiana myślenia oraz nawyków pozwalających na oszczędzanie zasobów przez eliminację określonych zachowań i kształtowanie nowych. Bardzo wiele można zdziałać na początkowym etapie nauczania: w przedszkolu i szkole podstawowej, kiedy dzieci otwarte są na nowości, wrażliwe na otoczenie i nie posiadają ideologicznych uprzedzeń, że człowiek musi być panem ujarzmiającym Ziemię. W czasie przybliżania zagadnień warto sięgnąć po odpowiednie lektury dostosowane do wieku i możliwości czytelników.
Do naszego domu trafiły interesujące książki wprowadzające najmłodszych w świat ekologii. Seria książek „Ekoopowieści Misia Sortusia” Tomasza Siwca zawierają interesujące przygody różnych bohaterów. Każda lektura kończy się mądrym przesłaniem pomagającym zrozumieć określony problem. Dzięki tematom przewodnim poszczególne publikacje stają się doskonałym materiałem do wprowadzenia w kolejne podstawowe ekologiczne zagadnienia: sortowanie śmieci, korzystanie z ekologicznych pojazdów, zdrowy tryb życia oraz zanieczyszczenia powietrza.
Naszą ulubioną książeczką stała się przygoda „Nieznośnej kwoki”. 
Wszystko zaczyna się od pojawienia się pojemników na odpady na osiedlu dla kur, z czego bohaterki bardzo się cieszą i z zapałem segregują śmieci. Są tak zagorzałymi ekolożkami, że nawet odpady nieznośnej kwoki mieszającej surowce wrzucają do odpowiednich kubłów. 
Sytuacja zaognia się, kiedy nierozumiejąca ekologii sąsiadka robi na złość i celowo wrzuca opakowania do innych pojemników niż powinny trafić. 
Całą sytuacje może rozwiązać tylko odpowiednie wyjaśnienie. Przekonajcie się, w jaki sposób kura pracująca w stołówce poradzi sobie z uprzedzeniami kwoki.
Opowieść jest prosta, zabawna, a problem segregacji ciekawie zobrazowano, przez co dzieciom łatwiej zrozumieć potrzebę oddzielania produktów. Do tego historia zawiera sporą dawkę humoru.
Kolejnym zagadnieniem poruszanym w „Zmorze z komina” jest zanieczyszczone powietrze. 
Kominiarz, pan Stanisław Kominko zabiera misia na wycieczkę po kominach. 
Opowiada dlaczego jego praca jest ważna i czego można dowiedzieć się o właścicielach domów w czasie czyszczenia przewodów wentylacyjnych i kominów. 
Z przygody Misia dzieci dowiedzą się o problemie zanieczyszczania powietrza, możliwości dbania o powietrze i szkodliwości spalania nieodpowiednich materiałów.
„Cenne wskazówki Pana Minutki” to zabawna opowieść o mieszkańcach Bajkolandii chcących pochwycić głównego bohatera odpowiedzialnego za upływ czasu, któremu przypisują złe samopoczucie, niedołężność, zanikanie urody. 
Przekonani o swojej racji mieszkańcy organizują specjalny oddział policji. Pan Minutka jest jednak nieuchwytny. 
Szybkość z jaka się porusza i nieustanne bycie w ruchu sprawia, że wszelkie pomysły mieszkańców kończą się niepowodzeniem. Bohater znużony pościgami za nim organizuje konfrontację. 
W czasie spotkania z mieszkańcami na rynku tłumaczy im, że czasu nie da się zatrzymać, ale można zadbać o lepsze znoszenie jego upływu przez zmianę stylu życia: odpowiednie odżywianie oraz gimnastyka. Cenne wskazówki Pana Minutki pozwalają odmienić podeście bohaterów do upływającego czasu.
Bardzo pokrewną wszystkim wcześniejszym książeczkom jest opowieść „Miotła Wiedźmy Hogaty”. Trafiamy do wioski zamieszkałej przez same wiedźmy. 
Wszystkie uprawiają zioła, wszystkie robią mikstury, które sprzedają na targu i prawie wszystkie jeżdżą na tradycyjnych miotłach: starych, ekologicznych. Tylko wiekowa Hogta poszła z postępem i używa hałaśliwej i zanieczyszczającej powietrze miotły spalinowej. 
Nikt nie jest w stanie jej przekonać do zmiany pojazdu, a sama bohaterka, aby nie słyszeć próśb sąsiadek włącza miotłę na całą noc. Przekonajcie się, co z tego wyniknie.
Wszystkie przygody powstały przy współpracy Tomasza Siwca z Alicją Gadowską. Mądre, proste i przyciągające dziecięcą uwagę teksty wzbogacono estetycznymi i bardzo wymownymi ilustracjami doskonale odzwierciedlającymi przygody napisane przez pisarza. Ilustratorka bazuje na prostych rysunkach przypominających dziecięce prace. Do tego bardzo dobrze dobrane kolory, kontrastowość, sprawiają, że młodzi czytelnicy chętnie przeglądają i czytają ekobaśnie.
Książki Tomasza Siwca będą doskonałym wstępem do edukacji ekologicznej w przedszkolu i dla uczniów nauczania początkowego. Przygody bohaterów zachęcają do opowiadania, w jaki sposób w otoczeniu dzieci dba się o środowisko. Dzięki tym lekturom można przeprowadzić cztery zajęcia tematyczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz