Etykiety

wtorek, 20 marca 2018

"Wierzę w radość" Jan Twardowski

Ks. Jan Twardowski, Wierzę w radość, liczba stron: 224, cena: 29,90 zł, ISBN 978-83-8065-213-2
Od dziecięcych zachwytów do głębokiej wewnętrznej radości
Czym jest radość? Co jest jej źródłem? Czy umiemy szukać uśmiechu, cieszyć się z drobiazgów? Czy można stale się radować?  Na te i wiele innych pytań odpowiada najnowszy tom zawierający poezję oraz refleksje księdza-poety, wydany nakładem Wydawnictwa Świętego  Wojciech – Wierzę w radość.
W antologii ks. Jan Twardowski stara się pokazać różne postaci i odcienie radości – tej małej, codziennej i tej wielkiej, ewangelicznej, wiecznej. Odkrywa przy tym urok radości życia, pokazuje, że warto spoglądać na wszystko z jaśniejszej strony, podkreśla moc radości płynącej z daru wiary. Kreśli drogę od najprostszych dziecięcych spontanicznych zachwytów do radości, jaką niesie przyjaźń z Bogiem.
Nieuśmiechający się rzecznik radości
Jak we wstępie do wspomnianego tomu, pisze Aleksandra Iwanowska: „Nader rzadko można było usłyszeć śmiech ks. Twardowskiego. Zobaczyć uśmiech na jego twarzy też nie było łatwo. Najczęściej przelotny, prawie nieśmiały, choć z iskrami w oczach. […] Mimo to ksiądz Jan do końca życia był rzecznikiem radości – radości życia i radości dziecka Bożego”. Autorka wstępu jak i całego opracowania, zaznacza: „Ksiądz Twardowski łączył to, co trudne, z pogodnym spojrzeniem, pełnym nadziei i szukania sensu, zestawiał jak ogień z wodą: miłość z samotnością, nadzieję z rozpaczą. Myślał i mówił o nich w duchu Ewangelii, a ta była dlań źródłem radości prawdziwej”.
Na niniejszą antologię, zatytułowaną Wierzę w radość, składają się wiersze oraz refleksje znane z innych publikacji Autora, a także trzynaście tekstów publikowanych po raz pierwszy.
Wierzę w radość  to kolejny tom w serii po bestsellerowych tytułach  Wdzięczność do końca, Tylko miłość się liczy, Bogu się mówi – TAK , Słowa najważniejsze oraz Wiersze z szuflady.
O autorze:
Jan Twardowski (1915-2006), ksiądz katolicki, poeta, kaznodzieja. Debiutował w 1932 r. na łamach pisma młodzieży szkolnej „Kuźnia Młodych”, którego był współredaktorem (1933-35). Pierwszy tomik wierszy (Powrót Andersena) opublikował w 1937 r. W latach dziewięćdziesiątych minionego wieku  znalazł się u szczytu poczytności i należy do czołówki poetów polskich. Różnorodne gatunkowo książki prozatorskie (rozważania, myśli, felietony, aforyzmy, opowiadania dla dzieci) kreują bogaty wizerunek myśliciela, filozofa, przewodnika duchowego i wybitnego kaznodziei.
Otrzymał: nagrody, m.in.: im. Brata Alberta (1978), polskiego Pen Clubu im. Roberta Gravesa (1980), Fundacji Alfreda Jurzykowskiego (Nowy Jork za 1985), im. Władysława i Nelli Turzańskich (Toronto 1995), Ministra Kultury i Sztuki (1997), Miasta Stołecznego Warszawy (1999), wydawców katolickich „Feniks” (1999), Ikar 2000, „Totus”, zwany „katolickim Noblem” (za 2001); Rady Miasta Stołecznego Warszawy (2005); Marszałka Województwa Mazowieckiego (2005); tytuły, m.in: Kawalera Orderu Uśmiechu (1996), doktora honoris causa KUL (1999); honorowego prałata Jego Świątobliwości (2003); medale, ordery, krzyże, m.in: Medal im. Janusz Korczaka (1980), Order „Polonia Mater Nostra Est” (1999), Medal Senatu Rzeczypospolitej (2000), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2006 pośmiertnie).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz