Etykiety

środa, 21 marca 2018

zacofanie

Jak rozszerza się zacofanie w narodzie?
Zobaczy ksiądz lub dziennikarz nowe atrakcyjne słowo, którego znaczenia nie może pojąć, ale pragnie przed swoimi słuchaczami uchodzić za uczonego, więc bierze je i namiętnie rzuca. Kowalski siedzi i słucha pokornie, a później wraca z kościoła/wyłącza radio/tv, odkłada gazetę i cieszy się, że czegoś nowego się nauczył. Oczywiście musi się tym pochwalić. Najlepiej w internecie. Wchodzi na fora i wali nieznanymi mu słowami w zmienionym znaczeniu dumny, że potrafi użyć nowych słów. Pół biedy,kiedy ów Kowalski jest zwykłym szarym internautą. Gorzej jak jest posłem...
Z wikipedii o najpopularniejszych pojęciach:
W zakres eugeniki wchodzą m.in. zwalczanie chorób wenerycznych, działania zapobiegawcze higieny pracy, poradnictwo genetyczne, zwalczanie alkoholizmu, propagowanie zachowań prozdrowotnych, działania w zakresie higieny psychicznej i świadome rodzicielstwo.
Eugenika pozytywna -zachęca do częstszego reprodukowania się najlepszych osobników.
Eugenika negatywna, zniechęcającej do reprodukcji osobników mniej wartościowych.

Gender, czyli kulturowy składnik tożsamości płciowej, przekazywany jest poszczególnym jednostkom w sposób performatywny, czyli poprzez uczenie się, odgrywanie i powtarzanie zachowań innych osób tej samej płci. Na płeć społeczną składać się może np. sposób ubierania się, sposób zachowania, oczekiwane funkcje w ramach społeczeństwa, sprawowana władza itp. Gender odróżnia się tym od płci biologicznej (ang. sex), czyli sumy cech fizycznych i zachowań seksualnych wynikających z odmiennych funkcji i ról obu płci w procesie rozmnażania płciowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz