Etykiety

sobota, 31 marca 2018

Katarzyna Sołtyk "Moja Polska" il. Elżbieta MoyskiKatarzyna Sołtyk, Moja Polska, il. Elżbieta Moyski, Warszawa „Wilga” 2018
Znajomość historii i kultury swojego kraju jest ważnym elementem świadomości narodowej, którą można kształtować od najwcześniejszych lat. Istnieje wiele utworów stworzonych do przedszkolaków oraz uczniów. “Moja Polska” Katarzyny Sołtyk to lektura, po którą można sięgnąć zarówno z młodszymi dziećmi, jak i starszymi. Doskonale sprawdzi się w pracy z przedszkolakami i uczniami. Każdy znajdzie tu wiele interesujących ciekawostek, a publikacja stanie się ciekawą pomocą dydaktyczną dla nauczycieli. Dzięki przemyślanej organizacji stopniowo wchodzimy w krajobraz naszej ojczyzny. Pierwsze strony to piękna mapa z najważniejszymi zabytkami. Do tego możemy dzieciom pokazać, z jakimi krajami sąsiadujemy. Następnie znajdziemy informacje na temat symboli narodowych i ważnego święta. Orzeł z godła stanie się pretekstem do porozmawiania o przyrodzie. Poza bielikiem poznamy również bociany białe.
Odskocznią od przyrody będą informacje o języku i najstarszych zabytkach, a następnie stolicy. Dzieci dowiedzą się kiedy i dlaczego musiano odbudować to ważne dla naszego kraju miasto. Nie zabraknie też informacji o tym z jakich pieniędzy korzystano przez wieki.
Po informacji na temat środków płatniczych przybliżono początki Polski. Ważnymi wydarzeniami będą tu chrzest Polski, zjazd gnieźnieński. Niedługie informacje o Gnieźnie oraz przeprowadzce do Krakowa poprzedzają informacje o stolicy województwa małopolskiego. Tu oczywiście przeczytamy o Uniwersytecie Jagiellońskim.
Małym przeskokiem jest lista polskich skarbów UNESCO. Krótkie opisy, ciekawostki kończą część historyczną. Później przechodzimy do przyrodniczej, w której poznamy jeziora i ich mieszkańców, wybierzemy się w okolice Biebrzy z majestatycznym łosiem. Po tych niedługich informacjach przyrodniczych autorka znowu zabiera nas w podróż po historii. Lądujemy w czasach bitwy pod Grunwaldem, odsieczy wiedeńskiej, by następnie przejść do stron przybliżających nam przyrodę Morza Bałtyckiego. A to dopiero początek książki. Całość właśnie jest tak skonstruowana, aby nie znudzić młodego czytelnika nadmiarem informacji z jednej dziedziny.
Wiele poruszanych tematów staje się idealnym materiałem do edukacji domowej. Rodzic nie musi wkładać wiele wysiłku w przygotowanie takiego materiału. W czasie omawiania poszczególnych tematów może wyszukać w Internecie filmy, które zobrazują młodemu czytelnikowi to, o czym czyta. My słuchałyśmy Chopina, oglądałyśmy spoty reklamowe z Janowa Podlaskiego, występy zespołów folklorystycznych, o których przeczytałyśmy w książce. Dzięki temu lektura była przyjemnym czasem spędzonym z córką.
Zaletą książki jest prosty i żywy język, dzięki czemu zawarte w niej informacje czyta się bardzo przyjemnie na głos. Do tego dochodzi piękna kolorystyka i ilustracje, które nie tylko przybliżają temat, ale i przyciągają dziecięcy wzrok. Całość w solidnej oprawie, bardzo dobrze zszyta, przez co książka jest trwała, estetyczna. Jednak najważniejsza jest strona merytoryczna: są tu informacje podstawowe, które powinien wiedzieć każdy. Najważniejsze zabytki, wydarzenia, sporty, animacje, produkty, potrawy, wzory, pisarze, rzeźbiarze. Jeśli szukacie interesującej i wzbogacającej lektury dla Waszych dzieci to „Moja Polska” Katarzyny Sołtyk powinna znaleźć się na Waszej liście. Wielkim plusem jest to, że można ją czytać zarówno od pierwszej strony do ostatniej, jak i wybiórczo. Każda strona to oddzielny temat, który w jakiś sposób łączy się w wcześniejszymi, ale w czasie lektury nie jest wymagana ich znajomość. To też sprawia, że niedługie rozdziały mogą stać się czytanką przedszkolaków zainteresowanych swoim otoczeniem, historią kraju. Zdecydowanie polecam.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz